Kdo nahlásí korupci a přijde o práci, může dostat od státu skoro 700 tisíc. Navrhuje Karel Janeček

19.02.2019 20:50

Nadační fond proti korupci (NFPK) Karla Janečka přichází s návrhem zákona o ochraně oznamovatelů trestných činů před neoprávněným postihem ze strany zaměstnavatele. Protikorupční fond v něm požaduje pro oznamovatele trestných činů náhrady za ztrátu příjmu maximálně ve výši až 667 500 korun – padesátinásobek minimální mzdy, informoval server iDNES.cz.

Kdo nahlásí korupci a přijde o práci, může dostat od státu skoro 700 tisíc. Navrhuje Karel Janeček
Foto: nfpk.cz
Popisek: Nadační fond proti korupci

Návrh byl již předložen zástupcům ministerstev, parlamentních stran a odborníkům z řad akademické i neziskové sféry. Konkrétně má tento zákon pomoci ochránit lidi, kteří ohlásí některé trestné činy páchané na pracovišti. Například korupci, manipulaci s veřejnými zakázkami či praní špinavých peněz. A to ze strany zaměstnanců v pracovním poměru, státních úředníků, příslušníků ozbrojených sborů nebo vojáků z povolání.

Ti, kteří nahlásí trestné činy spáchané jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou práci a byl jim kvůli tomu krácen výdělek, pak mohou získat náhradu za ztrátu příjmu až ve výši 67 500 korun. K převedení oznamovatele trestného činu na jinou práci či k ukončení pracovního poměru by byl nutný předchozí souhlas úřadu práce. Kromě toho má být podle tohoto návrhu zavedena i jednorázová náhrada za nemajetkovou újmu ve výši sto tisíc korun.

Návrh také umožňuje podání anonymního trestního oznámení či zavedení statutu „chráněného oznamovatele“. „Věřím, že se nám ho podaří dotáhnout do takové verze, která by se následně stala součástí našeho právního řádu,“ uvedl ředitel fondu Karel Škácha.

Původní zdroj ZDE.

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…