Kdo zařídil, že klienti H-Systemu půjdou pod most? Svědectví Zemanova přítele a kolegyně mrtvého novináře

24.07.2018 17:26

Konkurzní správce majetku společnosti H-System Josef Monsport se obrátil na Nejvyšší soud a žádal, aby klienti zkrachovalého H-Systému přišli o střechu nad hlavou. Soud vyhověl. Novinářka Pavla Holcová, která spolupracovala se zavražděným slovenským novinářem Jánem Kuciakem, se na serveru Investigace.cz podívala na to, co všechno má Monsport za sebou. Raději se podívejte sami, co zjistila. Do dění kolem kauzy H-System se hodlá zapojit i prezident Miloš Zeman.

Kdo zařídil, že klienti H-Systemu půjdou pod most? Svědectví Zemanova přítele a kolegyně mrtvého novináře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Kvůli snahám správce konkurzní podstaty zkrachovalého H-Systému přijdou možná někdejší klienti firmy o střechu nad hlavou. Přišli o nemalé peníze, byli nuceni dostavět si bydlení svépomocí a teď už nemají peníze na to, aby si pořizovali bydlení nové. Nejvyšší soud tak na žádost Monsporta možná rozhodl, že v Česku naroste počet bezdomovců. Rodiny se musí do měsíce vystěhovat.

Zato Monsport je prý zřejmě miliardářem, který se o střechu nad hlavou bát nemusí. Před rokem 1989 se Monsport živil jako prokurátor a tzv. šel po krku lidem z Jazzové sekce, na což zavzpomínal i její nejvýznamnější představitel Karel Srp, vyznamenaný prezidentem Milošem Zemanem.

Anketa

Jak hodnotíte svou osobní ekonomickou situaci?

36%
40%
17%
hlasovalo: 8670 lidí
„Milí bezdomáči, vždyť proti vám stojí spolehlivý prokurátor, který podepsal kriminál mnoha lidem z Jazzové sekce, aby pak společně s vyšetřovatelem v klidu propluli do polistopadových vod. Vyšetřovák dělal Chramostovou, Havla, Vaška Malého, Šilhánovou, Skalníka, Kouřila, Křivánka, oba Drdovy, Huňáta, aby v pohodě prošel prověrkovou komisí, kde jej zaštítila předsedkyně a vlivná chartistka, ač agentka či co, jak se písemně zachovalo, a vyšetřovák ve funkci postoupil do pražské Kongresovky a prokurátor snad do revizní komise advokátní komory. Tak vás upřímně lituji, mně navrhoval osm let. Rád někdy zveřejním," napsal Karel Srp na sociální síti facebook.

Po sametové revoluci se Monsport stal obhájcem VIP klientů. Obhajoval např. bývalého ministra obrany Martina Bartáka v kauze společnosti Tatra. Jenže podle Holcové to není zdaleka všechno.

„Podle dokumentů z projektu Panama Papers je Josef Monsport držitelem akcií v hodnotě 100 milionů amerických dolarů (přibližně dvě a půl miliardy korun) u dvou firem registrovaných na ostrově Samoa v Pacifiku. Jde o firmy Integ S.A. a Kynsberg Trading. Otázkou zůstává, jak moc je cena akcií těchto firem reálná,“ upozornila novinářka. Sám Monsport ale tvrdí, že může jít jen o shodu jmen, protože podle svých vlastních slov slyšel o ostrově Samoa naposledy ve škole. Má to ale háček. U kontaktů na dané firmy neschází ani adresa, z České republiky, kterou Monsport zveřejňuje jako kontakt na sebe v některých kauzách, mimo jiné i v kauze H-Systému.

Anketa

Vydělala Česká republika na členství v Evropské unii?

hlasovalo: 18280 lidí
V roce 2014 prý padlo jméno Josefa Monsporta v jednom z e-mailů, v němž bylo mimo jiné požadováno navýšit kapitál v obou společnostech z 50  tisíc dolarů na 50 milionů. Držitelem akcií v hodnotě 50 milionů dolarů měl být právě Monsport.  

Není bez zajímavosti, že v dalším z e-mailů bylo vyžádáno potvrzení, že společnost nikdy neobchodovala a nevstoupila do žádného smluvního obchodního vztahu s jinými společnostmi. Ona ekonomicky silná skupina tedy měla být spíše pasivní. Nabízí se také možnost, že společnosti měly být použity jako protihodnota při koupi dalších firem.

„Podle policejního experta na finanční podvody mají podobná schémata jediný důvod: vyvést finance z reálné firmy, rychle je převést a popřípadě vyprat v anonymních offshorových schématech a na anonymních bankovních účtech. Následně je přes respektovanou mezinárodní banku investovat někde úplně jinde. Podobná schémata byla v České i Slovenské republice v devadesátých letech tak populární, že dostala svůj vlastní název: tunelování,“ uzavřela Holcová.

Do dění vstoupí prezident

Rozsudek Nejvyššího soudu (NS) v kauze H-System společně s dalšími rozsudky vyvolává podle prezidenta Miloše Zemana vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému. Chce se proto setkat s předsedou Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem. Na twitteru to dnes uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Tento rozsudek, spolu s osvobozujícím rozsudkem v kauze OKD, a dalšími rozsudky, vyvolává vážné pochybnosti jak o kvalitě, tak o lidskosti našeho soudního systému,“ citoval Ovčáček Zemana. Dodal, že prezident je připraven setkat se s Šámalem a "diskutovat na toto téma".

Rozhodnutí Nejvyššího soudu komentoval na Facebooku také zástupce veřejného ochránce práv Stanislav Křeček, který uznává, že podle litery zákonů je rozsudek správný, zdůrazňuje ale, že se zde jedná o náležitosti právního státu. „Osmnáct let trvající spor plný protichůdných a pro obyčejné občany nesrozumitelných rozhodnutí ohrožuje víru v přijatelnou správu státu, která respektuje elementární jistoty občanů,“ uvedl Křeček.

NS rozhodl, že družstvo Svatopluk musí do měsíce od právní moci vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. Vyhověl tak dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta. V minulosti pražské soudy žalobu správce zamítly, mimo jiné pro rozpor s dobrými mravy. NS dospěl k opačnému závěru.

Družstvo Svatopluk tvoří někteří bývalí klienti H-Systemu, kteří si po pádu firmy svépomocí byty dostavěli. Nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů jsou ale podle NS absolutně neplatné. Družstvo pokračovalo v započaté stavbě na pozemcích H-Systemu. V podstatě tak investovalo do cizího majetku.

Správce chce nemovitosti zpeněžit ve prospěch všech někdejších klientů vytunelované firmy H-System. Rozhodnutí o vyklizení se týká 60 rodin. Obyvatelé na rozsudek reagovali prohlášením, že se nevystěhují. Na jiné bydlení nemají peníze, navíc jeden měsíc je na sehnání náhradního ubytování málo, řekli dnes ČTK.

reklama

autor: mp

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…