Když nás nechtějí vzít do EU a NATO, tak chceme do Visegrádské čtyřky, ozvalo se z Ukrajiny

31. 7. 2018 17:15

Před několika lety začala dávat Ukrajina najevo, že by se ráda připojila jak k Evropské unii, tak k NATO. Nic z toho se prozatím nenaplnilo, ale Ukrajina zveřejnila nový cíl. Ráda by se stala členem Visegrádské čtyřky a změnila ji ve Visegrádskou pětku.

Když nás nechtějí vzít do EU a NATO, tak chceme do Visegrádské čtyřky, ozvalo se z Ukrajiny
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kresba na stěně - ruský medvěd se projíždí po Ukrajině

Ukrajinská agentura Unian oznámila, že Ukrajina by se ráda připojila k Visegrádské čtyřce. Pro české čtenáře tuto zprávu přeložil časopis Argument. V4 by se teoreticky mohla rozšířit už příští rok. Ukrajina si hodně slibuje od slovenského předsednictví této skupiny v příštím roce. Slovensko s Ukrajinou přímo sousedí a mohlo by mít pochopení pro vládu Kyjeva.  

Jenže vztahy V4 a Ukrajiny nejsou právě ideální. „Kvůli politice maďarského premiéra Viktora Orbána vůči maďarské menšině na Ukrajině a také kvůli kritice Euromajdanu z úst českého prezidenta Miloše Zemana,“ píše server.

Navzdory těmto neshodám ale Ukrajina hledí na země V4 jako na vzor zemí, které prošly nezbytnými reformami a po pádu komunistů se na rozdíl od Ukrajiny posunuly o notný kus dopředu. „Slovensko už oznámilo, že v rámci svého předsednictví obnoví tradici čtyř sektorálních kulatých stolů ‚V4 Road Show‘, které se mají věnovat reformám na Ukrajině.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

19:41 Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

Publicista Jiří Peňas, který se na webu Echo24 věnuje kultuře, napsal pár řádek o odvolaném řediteli…