Když ten Klaus si o to říká... Michal Viewegh popsal, proč exprezident ano, a Babiš ne

20.06.2021 10:31

Michal Viewegh, spisovatel, který tvoří už 30 let, v rozhovoru s Barborou Tachecí prozradil, proč kriticky píše o Václavu Klausovi, zatímco Andreje Babiše často přehlíží. Prozradil také, proč se cítí rozpadlý a proč se zlobí na svou poslední exmanželku.

Když ten Klaus si o to říká... Michal Viewegh popsal, proč exprezident ano, a Babiš ne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel Michal Viewegh

Spisovatel Michal Viewegh zavítal k Barboře Tachecí do Českého rozhlasu a vysvětlil, proč byl tak kritický k Václavu Klausovi, zatímco ke stávajícímu premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se staví na první pohled smířlivěji.

Anketa

Vadí vám, že se Jaromír Jágr nechce nechat naočkovat proti covidu-19, protože prý má dostatek protilátek?

5%
88%
hlasovalo: 13254 lidí

„Já jsem psal sloupky do Lidových novin, fejetony, takže jsem měl ten prostor. Teď vlastně mám jenom Facebook, kde tu a tam něco napíšu. Ale ono to ani tak není o mých politických preferencích, jako jestli mě k tomu tématu napadne něco vtipného. Nechci se opakovat a říkat takové ty běžné invektivy proti Babišovi, Václav Klaus je vděčný zdroj inspirace, musím říct. Jeho výroky s nenapodobitelnou logikou, se kterou je vysvětluje, tam si o to samozřejmě říká,“ poznamenal Viewegh. Babiš ho zkrátka k ničemu podobnému neinspiruje. Přičítá to i jisté otupělosti z politiky. Možná je to tak, že za 30 let české demokratické politiky už jsme si zvykli na mnohé.

Barboře Tachecí prozradil, že ho pořád trápí krátkodobá paměť, a netají se faktem, že se mu rozpadla dvě manželství. Proto si do jisté míry připadá rozpadlý. „Neprožívám nejšťastnější léta svého života, to je asi poctivý přiznat,“ konstatoval.

„Já jsem byl v mnoha směrech schopný a dobrý manžel, v některých ne, ale dokud to fungovalo, dokud jsem byl výkonný spisovatel, výkonný otec rodiny, organizátor dovolených, nákupčí aut, velký sponzor, tak to fungovalo i s mými prohřešky. Ale když jsem se stal neschopným pacientem, tak moje prohřešky z minulosti začaly nabobtnávat. Ona opustila nemocného člověka, a to se nedělá,“ zlobil se.

Na druhé straně se i v době koronavirové snažil najít nějaké vzrušení a ve svých posledních denících popisuje jako velké dobrodružství cestu z domu ke kurýrovi, který mu dovezl hrnce. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A je to venku. Zvýší Fiala daně? Kalousek se obává nejhoršího

14:10 A je to venku. Zvýší Fiala daně? Kalousek se obává nejhoršího

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se zlobí na prezidenta Zemana. Tím, že pořádá nesmyslná…