Klausovi poradci odmítají církevní restituce

16. 8. 2012 8:05

K zákonu o církevním vyrovnání se ozvali další vlivní lidé. Proti restitucím se nově postavili dva poradci z týmu prezidenta Václava Klause, kterým se nelíbí třeba přesah vyrovnání před únor 1948. Pro vládu to může být další komplikací, protože právě Klaus by mohl zákon parlamentu opět vrátit, i přes přehlasování koalice.

Klausovi poradci odmítají církevní restituce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

„Ten text je v rozporu s právním řádem. Ustupuje se za hranici února 1948,“ řekl serveru iDNES.cz prezidentův poradce Jaroslav Kuba s tím, že připomněl politickou dohodu po roce 1989 o tom, že restituce nepůjdou před 25. únor 1948. Na to, že vládní návrh prolamuje hranici 25. února 1948, poukazovali ve středu při jednání Senátu i sociální demokraté.

Kdyby se Klaus poradce zeptal  na názor, zda zákon vrátit Sněmovně, k jinému závěru by ani nemohl dospět, míní.

I další člen z prezidentových poradců Jiří Payne (Svodobní) se k vyrovnání vyjádřil kriticky. Podle něj jde o nesoulad s názorem občanů. „Myslím, že církevní restituce jsou fatálním selháním a sebelikvidační chybou církve. Česká společnost si zaplatí právo navždy se oddělit od církve. Potomci okradených budou hrdí, že v bídné době našetřili na rozvod s církví,“ prohlásil Payne.

Nesprávně zvolený princip

Sám prezident se ale o svém postupu zatím příliš nezmínil. Naznačil pouze jisté pochybnosti. Podle něj není hlavní otázka to, zda si to teď můžeme dovolit. „To mě trápí méně. Já si od nepaměti kladu otázku, nakolik je to koncepčně správně zvolený princip. V tomto smyslu řadu otazníků tam vidím," prohlásil prezident.

Senát podle očekávání ve středu zákon o církevních restitucích do Poslanecké sněmovny vrátil. Postavilo se proti němu 43 senátorů ze 77. Premiér Petr Nečas včas již dříve avizoval, že poslanci se pokusí Senát přehlasovat, pokud jich najdou alespoň 101.

Zákon počítá s tím, že církve by měly dostat asi polovinu svého historického majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu. Musely by prokázat, že na majetek mají nárok a že jim byl zabrán mezi 25. únorem 1948 a 1. lednem 1990. Za nemovitosti, které náleží obcím, krajům nebo soukromníkům, mají církve získat náhradu 59 miliard korun během 30 let, tedy dvě miliardy ročně. K této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardy korun ročně.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize ustřihla Michala Davida. Ale to nebylo kvůli němu, tvrdí

20:02 Česká televize ustřihla Michala Davida. Ale to nebylo kvůli němu, tvrdí

Česká televize v přímém přenosu odvysílala rozlučku s kariérou tenisty Radka Štěpánka. Té se účastni…