Klausovi poradci odmítají církevní restituce

16.08.2012 8:05

K zákonu o církevním vyrovnání se ozvali další vlivní lidé. Proti restitucím se nově postavili dva poradci z týmu prezidenta Václava Klause, kterým se nelíbí třeba přesah vyrovnání před únor 1948. Pro vládu to může být další komplikací, protože právě Klaus by mohl zákon parlamentu opět vrátit, i přes přehlasování koalice.

Klausovi poradci odmítají církevní restituce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

„Ten text je v rozporu s právním řádem. Ustupuje se za hranici února 1948,“ řekl serveru iDNES.cz prezidentův poradce Jaroslav Kuba s tím, že připomněl politickou dohodu po roce 1989 o tom, že restituce nepůjdou před 25. únor 1948. Na to, že vládní návrh prolamuje hranici 25. února 1948, poukazovali ve středu při jednání Senátu i sociální demokraté.

Kdyby se Klaus poradce zeptal  na názor, zda zákon vrátit Sněmovně, k jinému závěru by ani nemohl dospět, míní.

I další člen z prezidentových poradců Jiří Payne (Svodobní) se k vyrovnání vyjádřil kriticky. Podle něj jde o nesoulad s názorem občanů. „Myslím, že církevní restituce jsou fatálním selháním a sebelikvidační chybou církve. Česká společnost si zaplatí právo navždy se oddělit od církve. Potomci okradených budou hrdí, že v bídné době našetřili na rozvod s církví,“ prohlásil Payne.

Nesprávně zvolený princip

Sám prezident se ale o svém postupu zatím příliš nezmínil. Naznačil pouze jisté pochybnosti. Podle něj není hlavní otázka to, zda si to teď můžeme dovolit. „To mě trápí méně. Já si od nepaměti kladu otázku, nakolik je to koncepčně správně zvolený princip. V tomto smyslu řadu otazníků tam vidím," prohlásil prezident.

Senát podle očekávání ve středu zákon o církevních restitucích do Poslanecké sněmovny vrátil. Postavilo se proti němu 43 senátorů ze 77. Premiér Petr Nečas včas již dříve avizoval, že poslanci se pokusí Senát přehlasovat, pokud jich najdou alespoň 101.

Zákon počítá s tím, že církve by měly dostat asi polovinu svého historického majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu. Musely by prokázat, že na majetek mají nárok a že jim byl zabrán mezi 25. únorem 1948 a 1. lednem 1990. Za nemovitosti, které náleží obcím, krajům nebo soukromníkům, mají církve získat náhradu 59 miliard korun během 30 let, tedy dvě miliardy ročně. K této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardy korun ročně.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…