Komedie kolem bruselské instrukce o cigaretových krabičkách. Mají být od května, ale to ještě nejspíš nebudou ani schválené

14.02.2016 14:42

Proti kuřákům už dnes dokonce bojují hned dva „Z“ ministři. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr zemědělství Marian Jurečka, který má nově na starost potištění cigaretových krabiček odpudivými obrázky. Celá akce však může být jen dalším důkazem, jak odtrženi žijí členové naší vlády, po vzoru svého předsedy Sobotky, od reálného života.

Komedie kolem bruselské instrukce o cigaretových krabičkách. Mají být od května, ale to ještě nejspíš nebudou ani schválené
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kouření, ilustrační foto

Ministr Němeček prosazuje zákon, který by měl být nejpřísnějším protikuřáckým zákonem v Evropě. Původně měl sice už platit od ledna, zatím ale stojí na začátku složitého schvalovacího procesu, kdy musí být nejprve schválen Poslaneckou sněmovnou, pak Senátem a nakonec by jej měl podepsat prezident. Už nyní vše nasvědčuje tomu, že jednání budou složitá, a že poslanci připravují velké množství pozměňovacích návrhů, které mohou zákon úplně změnit.

Jaká je nejčastější připomínka k připravované protikuřácké legislativě z dílny Ministerstva zdravotnictví? Návrh protikuřáckého zákona je zbytečně složitý, řeší mnoho věcí najednou a v praxi se jen těžko bude kontrolovat jeho dodržování. „Žijí autoři předlohy v reálném světě?“ ptají se již dnes mnozí poslanci.

Na otázku, kdy zákon vstoupí v platnost, se zatím nedá odpovědět. Na rozdíl od Jurečky, ministra Němečka netlačí žádný termín z Bruselu, i když to někdy používal jako argument důležitosti zákona ve snaze ho posunout rychleji k cíli.

Ministr zemědělství Jurečka přišel do boje proti kuřákům tak trochu souhrou náhod. Na směrnici z Bruselu o zavedení odstrašujících obrázků na krabičky cigaret totiž nejspíš někdo z našich vládních úředníků zapomněl, a tak se nečekaně stala součástí novely o potravinách, kterou předkládá právě ministr zemědělství. Podle této směrnice má být od 20. května na krabičkách cigaret kromě současného varovného textu i obrázek a informace o odvykání kouření. Směrnice z Bruselu obsahuje i seznam konkrétních obrázků určených na krabičky cigaret. Celkem jich je 42 a jsou rozdělené do tří souborů, z nichž každý se bude používat jeden rok. Unie stanovila i požadavky na písmo, barvy textů a jejich podkladů u textového varování.

Čeští kuřáci, které by takové krabičky opravdu odstrašily, ale mohou být zatím v klidu. Termín uvedení takových cigaret se v ČR už nedá stihnout. Pokud tedy nezná ministr Jurečka nějaký zázračný recept na tisk a způsob distribuce stovky tisíc nových cigaretových krabiček.

Novinářům na nedávné tiskové konferenci o reálném zpoždění nových odstrašujících cigaretových krabiček anebo o nějakém náhradním řešení raději nic neříkal. Přitom o povinnosti všech států EU opatřit cigaretové krabičky realisticky odpudivými obrázky se ví již od října roku 2014. Proč ale reaguje česká vláda s takovým zpožděním?

Na direktivu, která do právního řádu členských zemí Evropské unie zavádí povinné odpuzující obrázky na krabičky cigaret a zakazuje prodej kuřiva s charakteristickou příchutí, upozorňovali sami výrobci cigaret už více než před rokem. Informovali rovněž, že na změnu krabiček budou potřebovat minimálně šest měsíců. Přesně to odpovídá zkušenostem ze zemí, kde už krabičky s podobnými obrázky prodávají. Český zákon, či spíš jeho prováděcí vyhláška, by měla také navíc upřesnit, jakou formou má být na krabičkách uveden povinný odkaz na odvykací organizaci a rovněž určit další podrobnosti, jak budou krabičky s cigaretami vypadat. To vše zabere další čas. Nová pravidla přitom mají vstoupit v platnost 20. května. V té době by se podle vládního harmonogramu měly předpisy teprve schvalovat, a to ještě v optimistické variantě, pokud námitky poslanců projednávání příliš neprotáhnou.

Dnes stojí ministr Jurečka před velmi složitým úkolem. Pokud v Bruselu nevyjedná delší odklad nebo přechodné období, nečeká Prahu nic jiného než tvrdé sankce Evropské komise!


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Dítě Evropy. Ta humorná osoba fakt žije. Kandidátka ODS vychválila EU tak, že mnohým došla slova. Zakopala tím šance modrých?

14:22 VIDEO Dítě Evropy. Ta humorná osoba fakt žije. Kandidátka ODS vychválila EU tak, že mnohým došla slova. Zakopala tím šance modrých?

Fanatička, bolševička, eurohujerka, užitečný idiot… I takových kritických označení se dočkala kandid…