Komentátor Honzejk po inauguraci: Začíná Zemanova druhá republika. Už ukázal, že bude ještě divočejší, než doposud

08.03.2018 17:46

Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk, oceněný se dnes na serveru iHNed.cz rozepsal o tom, jaké budou první kroky prezidenta Miloše Zemana po jeho čtvrteční inauguraci. S nadsázkou se podle něj dá říci, že bude prvním prezidentem druhé České republiky, jelikož je symbolem změny politických pořádků v Česku. „V dubnu bude přítomný jako první polistopadový prezident na sjezdu KSČM,“ dodal.

Komentátor Honzejk po inauguraci: Začíná Zemanova druhá republika. Už ukázal, že bude ještě divočejší, než doposud
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman při svém inauguračním projevu

Podle komentátora Honzejka, který byl v roce 2017 oceněn Peroutkovou cenou za to, že pomáhá čtenářům orientovat se v přívalu informací a dezinformací, bude prvním výrazným politickým krokem, který Miloš Zeman po čtvrteční inauguraci udělá, to, že v dubnu vystoupí jako první polistopadový prezident na sjezdu KSČM. Začátek jeho druhého mandátu tak prý lze považovat za faktické stvrzení nástupu nových politických poměrů v Česku. „Poměrů charakterizovaných bezbřehým pragmatismem, poměrů, které Zeman pomáhal vytvořit a ze kterých i on mocensky profituje,“ řekl a dodal, že s nadsázkou se dá říci, že bude prvním prezidentem druhé České republiky.

Politologové se podle Honzejka shodují, že poslední Zemanovo prezidentské období může být ještě divočejší než první. Proklamovaná smířlivost se nedostaví, spíše naopak. „V politice si Zeman bude více hrát a jeho princip, kdy chce namíchnout co nejvíce oponentů, nabude na intenzitě,“ uvedl Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.

Podle Honzejka to má svou logiku. „Zeman už nemůže být znovu zvolen, a nemusí tak brát ohledy už vůbec na nic. Jeho druhé období bude velmi pravděpodobně charakterizovat nízký respekt k ústavním pravidlům, bourání dosavadních politických tabu a systematické znejisťování západního ukotvení Česka,“ je přesvědčen komentátor, podle kterého Zemanova politická hra na domácím hřišti směřuje nepochybně k maximalizaci podílu na moci.

Pokud podle Honzejka vznikne koalice ANO a ČSSD s podporou KSČM, což prezident dlouhodobě prosazuje, bude to prý do značné míry Zemanova vláda. Nově zvolené vedení ČSSD je prezidentovi nakloněné podobně jako komunisté a Andrej Babiš, který je Zemanovi zavázán, že dostal „neomezený čas“ na sestavování vlády.

Původní text ZDE.

„Zeman to vše nepochybně využije k posílení vlivu na exekutivu a bude se de facto chovat jako koaliční partner. Není vyloučeno, že bude nakonec směrovat zemi ke ‚kryptoprezidentskému systému‘ – tedy systému, kde prezident nemá velké formální pravomoci, ale ve skutečnosti je klíčovým politickým hráčem,“ uzavřel Honzejk s tím, ža na zahraničním poli bude Zeman nadále zastávat proruské postoje.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ožrala zlodějský! Kalousek neuspěl s žalobou na Babiše. A znovu spustil o lžích, kterým prý čelí

16:16 Ožrala zlodějský! Kalousek neuspěl s žalobou na Babiše. A znovu spustil o lžích, kterým prý čelí

Okresní soud pro Prahu-západ dnes rozhodl, že šéf hnutí ANO a současný premiér Andrej Babiš (ANO) se…