Kotle v domácnostech by měli kontrolovat úředníci radnic

15.11.2011 6:23

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa má plán, jak kvůli znečištěnému ovzduší legálně kontrolovat, čím lidé topí v kotlích. Chce dát větší pravomoci úředníkům obcí, kteří by díky novému zákonu mohli prolomit soukromí domácností a zjistit, zda namísto uhlí nebo dřeva nekončí v kotli třeba plastové lahve naplněné pilinami s mazutem.

Kotle v domácnostech by měli kontrolovat úředníci radnic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa

Možnosti, jak nelegální vytápění zjistit a potrestat, nejsou v Česku dostatečné. Chalupa chce dosavadní praxi změnit, i proto má dostat čisté ovzduší přednost před právem na osobní svobodu. "Nehodlám ale zavést nějakou zelenou policii, která bude buzerovat slušné lidi," řekl ministr Hospodářským novinám.

Původně zvažoval i možnost, že by kontrolu přímo v domácnostech prováděli inspektoři životního prostředí. Úředníci radnice ale podle něj dokážou lépe než kdo jiný rozpoznat, zda jde o malicherný sousedský spor nebo dokonce o neopodstatněné udání. 

Než však budou moct úředníci překročit práh podezřelé domácnosti, musí pro to existovat důvod, který pomáhají definovat odborníci na ovzduší a znalci ústavního práva. "Nebude to fungovat na principu nahodilých kontrol, musí existovat něco jako důvodné podezření. My se nyní rozhodujeme, zda to bude už při prvním oznámení nebo po opakovaných výzvách k nápravě," upřesnil ministr.

Pokud kontrola odhalí neekologické pálení, budou to znovu úředníci, kteří budou rozhodovat o výši pokuty. Podle Chalupy totiž jen oni dokážou přihlédnout třeba k sociálnímu zázemí rodin, které vzduch znečišťují.

Návrh se do sněmovny dostane počátkem prosince. Ministr počítá i s variantou případné novely, pokud se nepodaří pozměňovací návrh vyjednat se všemi institucemi, kterých se změna bude týkat, napsaly dnešní HN.

Čtěte:

Chalupa chce dát šumavským obcím pozemky

Ministr Chalupa: Skladování kalů z ostravských lagun bude monitorovat inspekce

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

8:20 Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

Není dobré, pokud tajné služby používají média k „únikům“ ze svých dokumentů, varuje generál a bezpe…