Kvůli změně počtu obyvatel se upraví hranice 17 senátních obvodů

03.03.2018 6:28

Kvůli změně počtu obyvatel se pravděpodobně změní hranice 17 z 81 obvodů pro volby do Senátu. Sněmovna dnes úpravy schválila už v prvním kole projednávání. Souhlas by měl dát ještě Senát. Změna má podle vládních představ platit od letošního dubna. Týkat se tak bude už říjnových senátních voleb.

Kvůli změně počtu obyvatel se upraví hranice 17 senátních obvodů
Foto: senat.cz
Popisek: Senát ČR

Změna bude desátou úpravou hranic senátních volebních obvodů od vzniku horní komory. Kritikům zejména mezi senátory vadí, že pro část voličů se mění zástupce v horní komoře, aniž to svými hlasy mohou ovlivnit. Situaci by mohlo vyřešit zavedení stálých senátních obvodů, což chystá ministerstvo vnitra.

Platný zákon stanoví, že každý senátor má zastupovat zhruba stejný počet obyvatel ve svém obvodu, přípustná odchylka je 15 procent. Podle zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl limit překročen na Berounsku, Mělnicku, Kladensku, Benešovsku a Kolínsku. Lidí naopak příliš ubylo na Sokolovsku, Bruntálsku a Karvinsku. Kvůli tomu se budou muset posunout i hranice sousedních volebních obvodů, které buď dostanou nové voliče, nebo o ně přijdou.

Do sokolovského obvodu bude novelou zařazeno město Lázně Kynžvart, které zatím patří pod chebský obvod. Berounský obvod přijde o pět obcí ve prospěch rokycanského. Mělnický obvod předá čtyři obce českolipskému a dvě mladoboleslavskému. Z kladenského obvodu do lounského budou přemístěny dvě obce, z benešovského do kutnohorského šest obcí. Jičínský obvod získá tři obce od kolínského, karvinský dvě obce od frýdeckomísteckého. K bruntálskému obvodu bude z opavského přičleněno město Vítkov.

Průměrný počet obyvatel na jeden obvod podle zjištění ČSÚ činil k loňskému 1. lednu 130.603 lidí. Dolní hranice je tedy stanovena na 111.013 obyvatel, horní na 150.193 obyvatel.

Novela má také nově definovat hranice dalších devíti obvodů, V těchto případech je důvodem odstranit nepřesnosti ve výčtu hraničních obcí.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klus a Hašek se s Babišem „nes*ali“. Padla vážná výzva. A pak přišel na řadu Zeman a vraždy

20:45 Klus a Hašek se s Babišem „nes*ali“. Padla vážná výzva. A pak přišel na řadu Zeman a vraždy

Dnes večer se v Praze uskutečnila již čtvrtá demonstrace v pořadí organizovaná spolkem Milion chvile…