Lodě NATO začínají zasahovat proti pašerákům uprchlíků. Novinář Palata píše o zásadním zlomu

12. 2. 2016 13:33

Za zlom v nynější migrační krizi označuje v dnešní Mladé Frontě Dnes její redaktor Luboš Palata nejnovější rozhodnutí Severoatlantické aliance o nasazení vojenských lodí do boje proti pašerákům migrantů na tureckém pobřeží. Podle Palaty již plavidla Aliance vyplula od Kypru a během dneška budou na místě.

Lodě NATO začínají zasahovat proti pašerákům uprchlíků. Novinář Palata píše o zásadním zlomu
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Palata poukázal na to, že co evropské osmadvacítce trvá skoro bez výsledku měsíce, dokáže NATO zvládnout během několika hodin. „Místo summitů, zdlouhavých dohod státníků, debat parlamentů stačí jeden rozkaz,“ pochvaluje si.

Upozorňuje, že od momentu, kdy německá kancléřka Angela Merkelová jen tak mimoděk vznesla na společné tiskové konferenci s tureckým premiérem Ahmetem Davutoglu žádost, aby NATO pomohlo se zvládnutím migrační krize, neutekly ani tři dny a je hotovo.

Ve středu se k Německu a Turecku přidalo Řecko, v noci na včerejšek odsouhlasili operaci k zastavení přílivu migrantů do EU ministři obrany zemí Aliance. A včera ráno vydal vrchní velitel sil NATO, americký generál Philip Breedlove, rozkaz k „bezodkladnému provedení akce“. „Vyplují okamžitě,“ oznámil po poledni generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Palata upozorňuje, že lodi NATO mají na rozdíl od plavidel Frontexu či Lékařů bez hranic jednu výhodu. Nebudou prý migranty plující k Řecku jen zachraňovat a převážet do unijních přístavů, naopak odvezou je zpět do Turecka, jež podle agenturních zpráv s tímto postupem vyjádřilo souhlas.

První skupina lodí má dorazit do vod mezi Řeckem a Tureckem už během dneška.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šimon Pánek agitoval mezi studenty krátce před jejich stávkou. Petr Žantovský si skládá dohromady nejen tyto souvislosti

5:15 Šimon Pánek agitoval mezi studenty krátce před jejich stávkou. Petr Žantovský si skládá dohromady nejen tyto souvislosti

TÝDEN V MÉDIÍCH Za velmi sympatický počin na mediálním poli lze z uplynulého týdne považovat článek …