My počítáme drobné, Ukrajinci mrtvé. Někomu to pořád nedochází, ozvalo se k Izjumu

17.09.2022 21:19 | Ze sítí

Těla v provizorních masových hrobech v osvobozeném Izjumu na severovýchodě Ukrajiny patří podle ukrajinské policie civilistům a podle gubernátora Charkovské oblasti Oleha Syněhubova mají na sobě stopy mučení. Na místě mají být také ostatky dětí. „U nás se lidé bojí, jak zimu zvládnou. Na Ukrajině, jak a jestli ji přežijí. Nechápu, že to pořád někomu nedochází,“ píše k fotografiím masového hrobu zanechaném ve městě po ruské okupaci moderátorka Světlana Witowská.

My počítáme drobné, Ukrajinci mrtvé. Někomu to pořád nedochází, ozvalo se k Izjumu
Foto: Repro Twitter @Podolyak_M
Popisek: Hroby objevené po ruské okupaci Izjumu

Anketa

Kdo po vládním zastropování cen bude demonstrovat, bude demonstrovat jen za proruskou orientaci, tvrdí Kalousek. Má pravdu?

3%
97%
hlasovalo: 37019 lidí
O nálezu provizorního pohřebiště se zhruba 450 hroby informovala ve čtvrtek ukrajinská policie i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a vše zdokumentovali i reportéři AFP.

Ukrajinská prokuratura podle agentury AP oznámila, že některá těla měla ruce svázané za zády či provaz kolem krku. Gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov pak uvedl, že známky násilné smrti neslo 99 procent těl, která byla během dneška exhumována.

„Vše nasvědčuje tomu, že tyto osoby byly mučeny a popraveny,“ napsal podle ČTK Syněhubov na telegramu. Informoval také, že mezi zavražděnými mají být i děti.

Přestože jsou v hrobech pohřbeni i ukrajinští vojáci, většinu mají tvořit civilisté a kromě umučených jsou v hrobech i oběti dělostřelecké palby či náletů. Podle zmocněnce pro pohřešované osoby Oleha Kotenka navíc na místě lidé měli umírat i hlady, jelikož během okupace města zůstali bez zásob.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pro agenturu Reuters upozornil, že civilních obětí ruské okupace bude na nově osvobozeném území pravděpodobně mnohem víc. „K dnešku víme o 450 pohřbených mrtvých. Jsou ale i další pohřebiště s mnoha lidmi. Umučenými. Někde celé rodiny,“ shrnul.

„Na okupovaných územích již několik měsíců zuří teror, násilí, mučení a masové vraždy. Chce ještě někdo ‚zmrazit válku‘ místo vyslání tanků? Nemáme právo nechat lidi se Zlem samotné,“ reagoval na snímky z místa hrůzného nálezu poradce vedoucího ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak a svým sdělením jasně uhodil na ty, kteří si nepřejí posílat další zbraně Ukrajině na její obranu.

Moderátorka Světlana Witowská si v souvislosti s nálezem těl mrtvých civilistů, zabitých v důsledku ruského napadení Ukrajiny, vzpomenula na slova manželky ukrajinského prezidenta. „Přesně chápu, co myslela Olena Zelenská,“ sdělila, že pochopila vzkaz Zelenské, která se v rozhovoru pro BBC na začátku vyjádřila, že zatímco lidé na Západě počítají ekonomické dopady války na Ukrajině, Ukrajinci kromě ztráty finančních jistot ztrácejí navíc životy.

„Chápu, že situace je velmi těžká. Ale dovolte mi připomenout, že v době pandemie covidu-19, a ta je stále s námi, kdy se zvýšily ceny, byla postižena i Ukrajina. Ceny se zvyšují i na Ukrajině. Ale kromě toho jsou zabíjeni naši lidé,“ uvedla pro BBC Zelenská. „Takže když začnete počítat drobné na svém bankovním účtu nebo v kapse, my uděláme totéž a počítáme naše oběti,“ řekla.

Witowská nyní k jejím slovům, která vzbudila značnou pozornost, podotýká, že na Ukrajině tak mají lidé mnohem větší obavy. „U nás se lidé bojí, jak zimu zvládnou. Na Ukrajině, jak a jestli ji přežijí,“ shrnula moderátorka s tím, že nechápe, že „to pořád někomu nedochází“.

Objevení množství těl, které vzbuzuje podobné reakce jako vraždění v Ruskem okupované Buči na počátku války, český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) odsoudil a vyzval k potrestání viníků.

„Rusko po sobě v oblasti Izjumu nechalo masové hroby stovek zastřelených a mučených lidí. Ve 21. století jsou takové útoky vůči civilnímu obyvatelstvu nemyslitelné a odporné. Nesmíme to přehlížet. Zasadíme se o potrestání všech válečných zločinců. Vyzývám k urychlenému ustanovení zvláštního mezinárodního tribunálu, který bude pracovat na stíhání tohoto zločinu agrese,“ vyzval šéf české diplomacie.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

prezidentský plat

V televizi na CNN jste tvrdil, že nevíte, jak byste s platem naložil. Budiž. Ale šokovalo mě, že váháte, zda z něj dát část na charitu. Nemyslíte, že to by měla být smaozřejmost, když berete tolik, co si mnozí z nás nevydělají ani za rok, a že když mám z čeho, je třeba pomáhat těm, co to potřebují...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

20:38 Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

Pánové Petr Pavel, Marek Hilšer, Josef Středula, Pavel Fischer a Marek Hilšer se sešli na další prez…