Na křesťanské televizi pustili před kameru brněnského Hollana. Víc raději neprozradíme

07.04.2020 18:13

Ředitel Asociace nestátních organizací Matěj Hollan kritizuje vládu a zejména ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) za přístup k seniorům v době koronavirové pandemie. Podle Hollana se vláda soustředila zejména na sektor zdravotnictví a zcela zapomněla, že musí chránit zejména seniory. „Na to všechno myslí pandemický plán, ale vláda se ho nedrží a místo toho různě improvizuje,“ zlobí se Hollan.

Na křesťanské televizi pustili před kameru brněnského Hollana. Víc raději neprozradíme
Foto: David Daniel
Popisek: Bývalý náměstek brněnského primátora Matěj Hollan

„Ta situace je v posledních týdnech tragická, stát dělá všemožná opatření, ale zapomněl na to, že potřebuje chránit seniory. Stát nezajistil dostatečnou ochranu pro pracovníky v domovech seniorů, nezajistil dostatek roušek a ochranných potřeb, nezařídily se žádné testy. Řeší se to až v posledních dnech, a to už je leckdy pozdě,“ říká Hollan v rozhovoru pro TV Noe.

Podle něj nebyly na epidemii připraveny žádné vlády v Evropě, nejen ta naše. „Ta nepřipravenost se ukázala všude, ale na rozdíl od nás tyto země nezavedly plošné restrikce, ale začaly ochraňovat právě seniory a zranitelné skupiny obyvatel,“ spatřuje ale Hollan chyby na jednání české vlády.

„Až teď Asociace poskytovatelů sociálních služeb prosadila, že bez testování se nebudou přijímat žádní noví členové domovů důchodců, ale to mělo být zavedeno hned od začátku. Měly se vytipovat rodiny, které si mohou vzít důchodce zpět domů, měly se decentralizovat ty domovy, aby nebylo mnoho lidí pohromadě, měl se vytvořit systém záložních týmů,“ radí Hollan.

Tomu vadí zejména fakt, že vláda nerespektuje pandemický plán a místo toho improvizuje. „Až do minulého týdne se o tom navíc na vládě očividně vůbec nemluvilo, protože ani premiér Babiš, ani ministr vnitra Hamáček na žádné tiskovce nic takového nezmiňovali,“ všímá si. A to všechno jde podle Hollana na bedra ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, která to měla řešit.

Podle Hollana se vláda soustředila jen na zdravotnictví a vůbec ne na poskytnutí odpovídající ochrany sociálním službám. „A to jako sociální sektor vládě vytýkáme, že se na to nezaměřovala. Samozřejmě je to pro vládu náročné, aby to vše logisticky zvládla, a nikdo jim to nezávidíme, ale oni prostě nepostupovali promyšleně,“ dodal Hollan.

„Ta situace se lepší velmi pomalu, není to plošně vyřešeno, občas nějaké domovy nějaký materiál dostanou buď od krajů, nebo z té centrály, ale to zdaleka nestačí. Nemluví se o tom systémově, není centrální metodické řešení, Ministerstvo sociálních věcí navíc oznámilo, ať si to ty domovy řeší samy,“ nechápe Hollan. „Je absurdní, že ministr zdravotnictví minulý týden oznámil, aby se v domovech pro seniory příchozím měřila teplota. To se dělá vždycky, je to normální a takové rady my opravdu nepotřebujeme,“ nebral si servítky.

Dodal, že situace se netýká jen domovů pro seniory, ale také pečovatelských služeb pro seniory, kteří jsou doma. „Je potřeba zajistit co nejvíce takových služeb s rozvozem léků, potravin a dalšího materiálu, aby ti senioři v těchto kritických dnech mohli zůstat doma a nemuseli nikam chodit,“ dodal s tím, že pečovatelská služba dnes obhospodařuje na sto tisíc klientů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…