Francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz jednali v Berlíně o Draghiho zprávě o konkurenceschopnosti Evropy, která bude na programu příštího summitu Evropské rady, informuje server Politico. Draghiho zpráva varuje před tím, že se Evropská unie dostává postupně na stranu poražených. Prohrává jak s Čínou a s jejím průmyslem, tak i s USA, které pracují s velmi protekcionistickou politikou, kdy chrání svůj průmysl. A navíc na své území láká průmysl evropský, který se propadá pod regulacemi samotné EU. Bývalý generální tajemník Evropské centrální banky a bývalý italský premiér Mario Graghi nabádá Evropskou unii, aby se k prosperitě a k návratu do vůdčích světových pozic prodlužila společným dluhem. Peníze by šly na rozvoj, inovace a zelenou transformací.
Oficiálně Paříž i Berlín tvrdí, že souhlasí s Draghim. Ve skutečnosti však Německo nesouhlasí s navrhovanou novou vlnou společných půjček EU na investice do strategických sektorů a soupeří s Čínou a s USA – zatímco Francie často volala po novém dluhu EU a po opakování zkušeností s plánem obnovy po pandemii. Německo je výrazně proti.
„Náš bývalý formální model je u konce. Přílišně regulujeme a nedostatečně investujeme. Pokud se v následujících dvou až třech letech budeme řídit klasickou agendou, na trhu jsme skončili,“ varoval Macron na panelové diskusi Global Dialogue v Berlíně. „EU může umřít. Jsme na prahu velmi důležitého momentu,“ dodal Macron.
Macron varoval, že globální hráči – USA a Čína – Evropskou unii porážejí na všech frontách. Obě mocnosti jsou daleko vepředu před EU v oblastech zelené transformace, obrany i bezpečnosti, ve vývoji umělé inteligence a v technologických inovacích. Unie je za nimi na chvostu. Podle Macrona je potřeba, aby EU jako celek masivně investovala a aby se snažila obě mocnosti dohonit. A předhonit. I díky tomu, že Čína a USA daleko více investují, narůstá jim HDP. A dokládá to na číslech, kdy HDP zemí EU za posledních 30 let vzrostl o 30 %, a HDP USA vzrostl o 60 %.
Macron dále naznačoval jistou federalizaci EU pod argumenty průmyslu a ekonomiky. „Musíme se smířit s tím, že budeme mít evropské šampiony, a ne 27 evropských šampionů,“ řekl důrazně Macron. To vše pak i pod společným dluhem EU, kterému se Německo brání.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera