Němci a nacisté? Ne! volá Kalousek. Akce Okamury má dozvuky: Něco jste asi přehlédli

23.01.2019 14:06

Tomio Okamura včera vyřkl slovo na R, které vyprovokovalo Miroslava Kalouska. Ne, nebyly to restituce, ale reparace. „Podle našich konzervativních odhadů nám k dnešku Německo dluží 10 až 15 tisíc miliard korun,“ tvrdí předseda SPD. Jan Hamáček nemusel ani nic říkat, aby vyjádřil svůj názor. Ale slovo si neodpustil Miroslav Kalousek. „Nemohli byste si vy, čeští náckové, tohle vyřídit s německými nácky a netahat nás do toho, nás české demokraty s německými demokraty? My už se bez vás nějak dohodneme,“ sdělil Okamurovi.

Němci a nacisté? Ne! volá Kalousek. Akce Okamury má dozvuky: Něco jste asi přehlédli
Foto: Repro Facebook
Popisek: Projev Tomia Okamury k navrhovanému bodu reparací za 2. světovou válku
reklama

„Poprvé jsme ve Sněmovně otevřeli nedořešenou otázku německých válečných reparací, tedy náhrady škod, které nám dodnes dluží Spolková republika Německo jako nástupce hitlerovského Německa. Poslanci ostatních stran však náš návrh na zařazení tohoto bodu na program Sněmovny ZAMÍTLI. Tuto otázku je přitom nutné otevřít,“ míní Okamura v úvodu svého dlouhého příspěvku o reparacích na Facebooku, který obsahuje i video s jeho projevem ze Sněmovny. Argumentuje, že nároku na reparace se Česko nikdy nevzdalo a s penězi, které podle práva prý náležely České republice, Německo vybudovalo svou prosperitu. „Podle našich konzervativních odhadů (na základě porovnání průměrných mezd tehdy a dnes) nám k dnešku Německo dluží 10 až 15 tisíc miliard korun,“ tvrdí předseda SPD.

Anketa

Vítáte novou mezivládní smlouvu mezi Německem a Francií?

4%
96%
hlasovalo: 9276 lidí
Okamura se dále ptal, zda se bojíme Německa, a opřel se i do lidovců: „Ale tady přece nejde o Němce a Německo, ale hlavně o to, že ty peníze přece nepatří tady nám, ale našim předkům, které Německý stát okradl, zotročil a vraždil. Až zase budeme v souvislosti s církevními restitucemi poslouchat, že ‚co bylo ukradeno, musí být vráceno‘, zvláště ze stran, které jezdí na sjezdy Sudetoněmeckého landsmanšaftu do Německa, mám na mysli KDU-ČSL, mějme na mysli, že když druhá světová válka skončila, byla Evropa, zvláště východní, střední a jižní, zničena.“ Dále zmiňuje a vyčísluje škody, které Německo Česku způsobilo a o jejichž finanční nápravu by se podle něj ČR měla přihlásit.

Velmi výmluvná byla první reakce ministra vnitra Jana Hamáčka na sdíleném videu. Hamáček, když Okamura začal hovořit a vyslovil téma „německé válečné reparace“, se nejdříve nevěřícně podíval na svého vládního kolegu Richarda Brabce, pak opět na Okamuru, načež zavrtěl hlavou a složil ji do dlaně.

Již ve Sněmovně se Okamurovi dostalo odpovědi od předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska. „On tady vyjmenovával některá notoricky známá zvěrstva a vždycky k nim přidával přívlastek ‚německý‘. Ten přívlastek německý se mi tam až tolik nelíbí. Ten přívlastek, který tam patří, je přívlastek nacistický. A já mám velkou prosbu. Nemohli byste si vy, čeští náckové, tohle vyřídit s německými nácky a netahat nás do toho, nás české demokraty s německými demokraty? My už se bez vás nějak dohodneme,“ pravil Kalousek.

Kalousek své vyjádření ještě krátce doplnil na Twitteru: „Německý a nacistický, to jsou dva zcela odlišné a na sobě nezávislé pojmy. Proto také k sobě mají blízko čeští i němečtí nacisté, protože jsou nacisté. Zaplaťbůh mají k sobě stejně blízko čeští i němečtí demokraté, protože jsou demokraté.“

 

Na Kalouskova slova se z SPD ozval poslanec Lubomír Volný: „Pokud si myslíte, že by nám Německo mělo platit reparace za zavražděné, umučené a škody z druhé světové války, tak jste podle ‚lepších lidí‘, jako je pan Kalousek, náckové.“ A dodává: „Jak se cítíte po potlesku i ze strany Pirátů?“

Fotogalerie: - Sněmovna bez Babiše

Schůze sněmovny. Na programu například novela záko...
Richard Brabec, místopředseda vlády a ministr živo...
Pavel Kováčik
Dan Ťok, ministr dopravy
Schůze sněmovny. Na programu například novela záko...
Petr Fiala

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

9:10 Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

TÝDEN V MÉDIÍCH Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský asi nečetl Ústavu a neví, že v ní je zakotv…