Německý komentátor se nepokrytě raduje nad krachem jednání o koalici. Merkelová to prý má spočítané

22. 11. 2017 10:54

Před dvěma lety měla kancléřka Merkelová po svém rozhodnutí otevřít hranice migrantům plnou podporu německých médií, po nezdaru vyjednávání o koaliční vládě se od kancléřky mediální mainstream spíše odvrací a spekuluje o konci její politické kariéry.

Německý komentátor se nepokrytě raduje nad krachem jednání o koalici. Merkelová to prý má spočítané
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Merkelová

Německá kancléřka se nyní ocitá v ještě horší situaci než po sérii teroristických útoků loni v létě či po svém rozhodnutí vpustit do země více než milion migrantů. Ztrácí podporu svých stranických kolegů a v neposlední řadě mainstreamových médií, která Merkelovou vždy ochotně podporovala. Komentátor magazínu Spiegel Ullrich Fichtner například pokládá za pozitivní konec koaličních vyjednávání, byť pro Merkelovou něco takového znamená očividnou porážku.

Anketa

Jak byste coby poslanci hlasovali ve věci vydání Babiše a Faltýnka v kauze Čapí hnízdo?

hlasovalo: 14572 lidí

„Rozpad koaličních vyjednávání je bezpochyby dobrou zprávou, protože tak nevznikne nesourodá vláda bez vizí. Kdyby se bývalo kancléřce přece jenom podařilo dát ten nesourodý slepenec čtyř stran dohromady, čekaly by zemi jen čtyři roky stagnace. I když mnoho politiků tvrdilo opak, voliči si nepřáli, aby společně vládly čtyři tak odlišné politické subjekty. Fakt, že se o ní přesto jednalo, je spíš důsledkem tradice našeho politického systému než přání voličů.“

Odchod FDP z koaličního vyjednávání dle Fichtnera přispěje k lepší politické čitelnosti. „Ekologisté ze Zelených mají málo společného s FDP, stejně tak CSU nenechází žádné programové průsečíky právě se Zelenými. Vzájemná rivalita mezi politickými stranami posiluje demokracii a je odrazem rozmanitosti v německé společnosti. Lidé navíc dali po posledních parlamentních volbách jasně najevo, že si nepřejí pokračování neméně nesourodé koalice CDU/CSU a SPD.“

Zároveň však komentátor Spiegelu připouští, že rozpad koaličních vyjednávání odráží krizi německého politického systému. „Tento proces se děje již několik let a vyvrchlol letošními volbami, kdy se do Bundestagu dostalo rekordních sedm partají,“ píše Fichtner s tím, že ani nové volby nejsou optimálním řešením. „Pouze by tím ještě větší vliv získala opoziční populistická Alternativa pro Německo,“ hrozí se komentátor.

Klíčovou otázkou pro Fichtnera zůstává, co se děje se samotnou Merkelovou. „Současný politický vývoj by skutečně mohl napovídat o jejím konci coby kancléřky. Její dřívější síla a vliv se vytratil. O tom svědčí i to, že její stanovený termín pro vytvoření koalice vypršel a nebylo dosaženo žádného uspokojivého výsledku. V neděli večer neskončila jen koaliční vyjednávání, ale nejspíš také celá strategie vládnutí, která byla Merkelové vlastní.“

„Merkelová po celá léta upozaďovala ideologii. Koalice s FDP a Zelenými by tedy byla vyvrcholením jejího přístupu k věci. Dokázala by, že dokud bude vládnout pevnou rukou, mohou i ekologisté a fetišisté volného obchodu spolupracovat. To se však nepodařilo. Současná krize se tak v prvé řadě vztahuje k samotné kancléřce. Bude zajímavé sledovat, jak se bude snažit vše vyřešit a jestli se ji to vůbec podaří,“ pochybuje Fichtner.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šíříte hoaxy!“ slyšel Klaus ml. Pak přišlo klepání na čelo. Hezká věc o Gretě? Mno...

22:14 „Šíříte hoaxy!“ slyšel Klaus ml. Pak přišlo klepání na čelo. Hezká věc o Gretě? Mno...

Předseda hnutí Trikolóra a poslanec Václav Klaus mladší byl hostem v pořadu StandaShow youtubera Sta…