Ekonomka Ilona Švihlíková v úvodu pořadu Co na to vaše peněženka odpovídala na dotaz moderátora Tomáše Vzorka, jak moc by se ČR dotklo Trumpem oznámené navýšení cel až na 50 % na veškeré zboží z EU. „Musíme si říct, že operujeme ve velice nejistém prostředí, protože nevíme, co z toho nakonec bude. Americká politika je v tomto ohledu minimálně v krátkodobém časovém výhledu velice proměnlivá. Znamenalo by to velké omezení obchodu mezi USA a zeměmi EU, ale na druhou stranu to stále může být nástroj k tomu, jak dosáhnout dohody, která by byla pro Spojené státy zajímavá, a hlavně by umožňovala americkému prezidentovi dobře ji prodat americkému publiku. Určitý návod můžeme vidět v dohodě mezi Velkou Británií a USA, která není zdaleka tak rozsáhlá. Vidíme tam kombinaci nižších cel,“ řekla Švihlíková a upřesnila, že základ je 10 % na veškeré zboží. „Je to ve spojení s kvótami, třeba na automobily,“ dodala ekonomka.
Tento postup by podle ní mohl americké administrativě vyhovovat. „Ale musíme si uvědomit, že vyjednávání není snadné. Americká administrativa má dva základní cíle,“ uvedla ekonomka a připomněla americký daňový balíček s obrovskými daňovými úlevami. „Povede ještě k větším deficitům, než mají dnes, proto potřebují příjmy z cel. Druhá věc je přesun výrobních kapacit do USA. Do jaké míry o tom bude chtít EU vyjednávat je otázka,“ uvedla Švihlíková
Ekonom Richard Hindls se pak zamyslel nad dopady do české ekonomiky. „Zas tak velký dopad to mít nebude. Česká ekonomika dnes do USA vyváží za méně než 150 mld. korun, to je mnohem méně než do řady jiných zemí, představuje to tři až čtyři procenta našeho vývozu. Ale nejsme v Evropě sami,“ řekl Hindls a zmínil automobilový průmysl a výrobu komponent. „Dotklo by se nás to nepřímo. Přímo se to dotkne Německa, Británie, Francie a dalších zemí, tam ten dopad bude poměrně značný,“ zdůraznil ekonom.
Spokojen prý však Hindls není s dosavadními jednáními. „Od začátku mám pocit, že americký establishment si chce Evropu rozparcelovat. Chce jednat s jednotlivými zeměmi,“ zdůraznil ekonom a věnoval se také Trumpově záměru přesunout výrobu do USA. „Má to jeden háček – nejde to za hodinu. Je to věc, která dlouho trvá – postavit investiční celek nebo přesunout technologie, zaučit lidi. Chápu, že americká ekonomika je vyspělá, disponuje celou řadou technologií. Ale přesunout tohle za hodinu do USA přes moře, to určitě nepůjde,“ zdůraznil Hindls.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Naďa Borská
Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?
A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 5 | 0
Další články z rubriky

8:20 Prasklo to. Válkovi se léto změní v noční můru
ANALÝZA: V pořadí 25. ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) klame tělem. Na sociálních sítí…
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary