Prezident Tayyip Erdogan v neděli prohlásil, že Turecko by mohlo zasáhnout v Izraeli podobně jako v minulosti v Libyi a Náhorním Karabachu, aniž by upřesnil formu této intervence, informuje agentura Reuters. Během projevu, ve kterém chválil turecký obranný průmysl, Erdogan ostře kritizoval izraelskou ofenzivu v Gaze a zdůraznil potřebu turecké síly, aby zabránila izraelským akcím proti Palestině. Připomněl turecké vojenské nasazení v Libyi na podporu vlády národního porozumění v roce 2020 a podporu Ázerbájdžánu v Náhorním Karabachu, kde Turecko poskytovalo vojenský výcvik.
„Musíme být velmi silní, aby Izrael nemohl dělat Palestině tyto směšné věci. Stejně jako jsme vstoupili do Karabachu, stejně jako jsme vstoupili do Libye, mohli bychom něco podobného udělat i jim,“ řekl Erdogan na setkání své vládnoucí strany AK Party (Strana spravedlnosti a rozvoje, AKP) v Rize. „Neexistuje žádný důvod, proč bychom to nemohli udělat…“ dodal.
„Musíme být silní, abychom mohli tyto kroky podniknout,“ řekl Erdogan. Zástupci strany AKP neposkytly k projevu Erdogana bližší vysvětlení.
Erdoganovy výroky přišly v kontextu rostoucího napětí na Blízkém východě, kdy lidé truchlí za zabitých 12 dětí při raketovém útoku na fotbalové hřiště ve městě Madždal Šams v Golanských výšinách. Erdoganovy zmínky o možném zásahu jsou v souladu s jeho dřívějšími kroky na podporu spojenců a vojenských intervencí, což podtrhuje jeho pokračující kritiku izraelské politiky vůči Palestině.
Hizballáh tvrdí, že jedná na podporu Palestinců. Sobotní útok byl nejsmrtelnější od října, zasáhl fotbalové hřiště v Majdal Šamsu na Golanských výšinách, kde žije asi 25 000 Drúzů, uvádí BBC. Izraelské ministerstvo zahraničí uvedlo, že mezi 12 oběťmi bylo 10 dětí ve věku 10 až 16 let. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu slíbil, že Hizballáh „zaplatí vysokou cenu“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.