Než poslanci běželi na hokej: Házíte demokracii do kanálu, padlo k volební novele

11.05.2024 8:30 | Zprávy

Korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí prošly v pátek druhým čtením a čeká je závěrečné hlasování, k němuž by mohlo dojít ještě tento měsíc. Vedla se opět zdlouhavá diskuse. Opozice varovala před občanskou válkou a ztrátou demokratických jistot. Koalice podle ní doufá, že jí korespondenční volba pomůže udržet se u moci. Vyčítala také vládním poslancům, že místo projednávání tak klíčové věci spěchají domů na hokej.

Než poslanci běželi na hokej: Házíte demokracii do kanálu, padlo k volební novele
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová

Mimořádná schůze svolaná z koaličního podnětu k druhému čtení předlohy trvala dva jednací dny. V rámci druhého čtení se podávají pozměňovací návrhy. Poslanci opozičního hnutí ANO navrhli další úpravy koaliční volební novely, opoziční hnutí SPD prosazuje její zamítnutí.

Poslanci hnutí ANO předložili i několik spíše technických pozměňovacích návrhů. Patří k nim i povinné opatření hlasovacích lístků grafickým kódem, což by podle zdůvodnění mělo díky možnosti jejich načtení mobilním telefonem usnadnit volební akt zejména lidem se zrakovým postižením. Zda v závěrečném hlasování některá z opozičních úprav uspěje, není jisté. Návrh lídra SPD Tomia Okamury na zamítnutí celé novely dolní komora pravděpodobně zamítne.

Hned na úvod jednání se šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová pokusila jednání odsunout a navrhla přerušit projednávání bodu do 1. září, využila situace, kdy ve sněmovním sále nebylo ještě dostatek poslanců. Několik koaličních poslanců však přišlo s protinávrhy na přerušení schůze, aby získalo pár minut než vládní zákonodárci do jednacího sálu přijdou.

Stejně jako ve čtvrtek i v pátek probíhala zdlouhavá diskuse. Předseda hnutí SPD Tomio Okamura měl dlouhý projev, v něm opakovaně varoval před korespondenční volbou, která by mohla vést až k občanské válce. „Pokud by docházelo k masivním manipulacím s hlasy, následoval by odpor občanů. A zpochybnění legitimity výsledků by mohly vést až k občanské válce,“ uvedl lídr SPD.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Bc. Filip Turek byl položen dotaz

Motoristé - Přísaha

Dobrý den pane Turku. Bude pokračovat i v dalších volbách spolupráce těchto dvou subjektů?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 Hůř, než si Macron i Brusel myslí. Z těchto voleb mají vážně děs

10:50 Hůř, než si Macron i Brusel myslí. Z těchto voleb mají vážně děs

Ve Francii je momentálně horko a schyluje se k bouřce. Jenže nejde o počasí, ale o politiku. Po neús…