Novotný Rusku a Putinovi: Jsem šílenec! Vlasovci byli váleční zločinci. Ale... Nezůstane jen u pomníku

29.11.2019 12:27 | Zprávy
autor: nab

Starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný (ODS) vytočil do běla ruskou ambasádu tím, že plánuje v Řeporyjích postavit pomník vlasovcům. V Epicentru vysílaném na serveru Blesk.cz promluvil o tom, jak moc to s pomníkem myslí vážně a jak podle něj dopadne jeho dopis adresovaný ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi.

Novotný Rusku a Putinovi: Jsem šílenec! Vlasovci byli váleční zločinci. Ale... Nezůstane jen u pomníku
Foto: Repro Youtube
Popisek: Pavel Novotný

Lidé v Řeporyjích podle Novotného jeho mediální aktivity nijak zvlášť neřeší, sám je tím prý překvapen. „Voliče to prakticky nezajímá, jsme vesnice. Tam je důležité mít čisto kolem kontejnerů, pochytané vandaly a pracovat. Myslím, že na mne nejsou hrdí, ale jsou se mnou spokojení, daří se nám. Nikdo mi nic nevytkl, maximálně se bojí, že mě zavřou,“ řekl Novotný.

V prosinci bude zastupitelstvo Řeporyjí schvalovat záměr postavit pomník vlasovcům za to, že pomohli osvobodit Prahu. Vlasovci jsou však rozporuplní tím, že za 2. světové války se přidali k nacistickému Německu, což se nelíbí Rusům. „Příběh vlasovců je dostatečně znám. Ano, byli to váleční zločinci, ale co to má společného s těmi třemi dny, co se odehrávaly v roce 1945? Vlasovci jeli 5. května za Američanama, ale vyslyšeli volání českého rozhlasu a odbočili do Prahy,“ poukázal starosta na to, co je důležité.

Získal zastání například u starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře, který si vysloužil kritiku ohledně sochy maršála Koněva v Dejvicích. „Dostávám ale zastání z různých míst, nevím ale, jestli to můžu říkat. V Řeporyjích je prostě historická paměť. Tady 6. května 1945 panovala čirá hrůza. Na Barrandově se střílelo. Chlapi se báli, kam schovají ženy s dětma, a v tu chvíli tam přijela celá divize s tankama,“ dodal Novotný.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tajemný účet šel po Rakušanovi. Pak proti němu zasáhl Seznam

8:11 Tajemný účet šel po Rakušanovi. Pak proti němu zasáhl Seznam

Začalo to odkrýváním miliardových armádních a policejních zakázek, teď se rozhořela otevřená „válka …