O důchody by se měl starat hlavně stát, míní 54 procent Čechů

12.12.2016 14:54

O finanční zajištění důchodců by se měl starat především stát, myslí si 54 procent Čechů. Zhruba desetina lidí se kloní k názoru, že se o své zabezpečení ve stáří mají starat sami občané. Střední cestu mezi státem a jednotlivcem zvolila zhruba třetina lidí. Vyplývá to z průzkumu Centra pro průzkum veřejného mínění (CVVM). Informuje o tom ČTK.

O důchody by se měl starat hlavně stát, míní 54 procent Čechů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Seniorka na sluníčku

Od roku 2010 se názory veřejnosti v této věci zásadně nezměnily.

Průzkum také ukázal, že společnost je rozdělena v pohledu na základní princip důchodového systému. Solidární princip, to znamená, že výše penzí těch, co přispívají více, a těch, co přispívají méně, se příliš neliší, prosazuje přibližně 33 procent dotázaných. S tím, že důchodový systém má být založen na zásluhách každého jednotlivce, respektive výše jeho příspěvku do systému, souhlasí rovněž zhruba třetina respondentů. Srovnatelná část lidí (31 procent) se ve svých názorech pohybuje uprostřed.

Od roku 2012 klesl o devět procentních bodů podíl občanů, kteří odpovědnost za důchodové zabezpečení připisují především státu. Naopak přibylo těch, kdo volí „střední variantu“, tedy zdůrazňují jak roli státu, tak občanů samotných.

Podle CVVM jen 16 procent populace pokládá současný důchodový systém za spravedlivý, opačného názoru je 43 procent. Devětatřicet procent Čechů soudí, že současný systém je spravedlivý „tak napůl“. Proti listopadu 2015 se o pět procentních bodů zvýšil podíl těch, kteří současný systém označují za spravedlivý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Není to Český lev, ale Český tchoř. ČT se ohrožuje sama. Pořád ti samí hosté, jako když na přehlídce chodí ti samí vojáci dokola, říká Lenka Procházková

16:28 VIDEO Není to Český lev, ale Český tchoř. ČT se ohrožuje sama. Pořád ti samí hosté, jako když na přehlídce chodí ti samí vojáci dokola, říká Lenka Procházková

HORKÉ TÉMA Hostem Horkého tématu Radima Panenky na serveru ParlamentníListy.cz byla spisovatelka Len…