Okamura předložil recept na sociální turistiku: Dávky už jen z domovské země

20.02.2014 14:11

Poslanec a šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura navrhuje, jak zastavit „vlnu sociální turistiky, která se valí Evropou“. Podle něj by pomohlo, kdyby migranti neměli nárok na sociální dávky země, do níž přišli, ale jen ze své domovské země. A mělo by se to týkat i migrantů ze zemí EU. „Žádný stát na světě nemá nekonečné možnosti uživit neohraničený počet přistěhovalců,“ argumentuje v textu, který obdržela redakce serveru ParlamentníListy.cz.

Okamura předložil recept na sociální turistiku: Dávky už jen z domovské země
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

 V úvodu textu si všímá toho, že úřady v České republice hlásí rekordní nárůst žádostí cizinců o udělení českého občanství. Podle nového zákona se totiž pětinásobně snížily poplatky. Za další důvod nárůstu označuje Okamura fakt, že značná část cizinců žádajících o občanství nemusí prokazovat znalost češtiny a českých reálií a dokonce ani nemusí prokazovat, že za celou dobu jejich pobytu v ČR neokrádali stát na daních, clu či dalších poplatcích. „V Senátu jsem byl vloni jediný, kdo proti tomuto novému zákonu veřejně protestoval a navrhl i dva konkrétní pozměňovací návrhy – avšak zůstal jsem osamocený,“ upozorňuje Okamura.

Podle něho existuje jediný důvod pro takový nárůst žádostí cizinců o české občanství: automatický nárok na všechny sociální vymoženosti pro nové občany. „Evropou se valí vlna sociální turistiky a řešením vůbec není udělování azylů, sociálních dávek a občanství na běžícím pásu. To je přece naopak ten motiv, který vlnu sociálních imigrantů ještě zvýší. Žádný stát na světě nemá nekonečné možnosti uživit neohraničený počet přistěhovalců,“ píše šéf Úsvitu.

Je toho názoru, že ani občané EU by při migraci do jiné země EU neměli mít nárok na žádné sociální dávky v hostitelské zemi. „Měli by mít povinnost žádat o ně tam, kde jsou občany. Ve své domovské rodné zemi. Odpadla by drtivá většina sociálních emigrantů, která se dnes hrne například do Velké Británie.“

Zdroje na vyšší mzdy tu jsou

Nejen Švýcaři, Němci, Britové, ale také ČR podle Okamury musí vytvořit takový cizinecký (imigrační) zákon, který bude občanství poskytovat skutečně jen ve velmi výjimečných případech. „I u nás by mělo začít pravidlo, že přednost by měl mít na pracovním trhu občan České republiky a teprve poté cizinec,“ míní poslanec.

Závěrem dochází k závěru, že není příliš platné, když vlády dávají daňové prázdniny zahraničním investorům, kteří u nás vytváří pracovní místa, když je obsadili Poláci, Vietnamci, Mongolové či Bulhaři. „To je přece postavené na hlavu a správně by příjemce veřejné podpory nebo veřejné zakázky měl mít naopak povinnost zaměstnat výhradně české občany. Bezesporu to znamená i vyšší mzdy - ale když se podíváte na zisky těchto nadnárodních firem, pak je zcela zřejmé, že zdroje na mzdy pro dělníky jsou,“ dodal Okamura.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

7:30 Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

TÝDEN V MÉDIÍCH Pořádně vedle šlápla eurokomisařka Věra Jourová svým vyjádřením k volbám, které čeka…