Otevřete oči! Vyloučením Ruska z tendru na Dukovany projekt padne, varuje energetik a přidává fakta

19.04.2021 17:37

Expert na energetiku Michal Šnobr tvrdí, že po vyloučení Ruska z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany nikdo jiný nedokáže podmínky tendru splnit. „Jak Francouzi, tak Korejci nesplňují požadavky české vlády na reaktor o výkonu 1200 megawattů, americký Westinghouse v roce 2017 zbankrotoval,“ hodnotí ostatní uchazeče Šnobr a říká, že celý tendr může skončit velkou ostudou.

Otevřete oči! Vyloučením Ruska z tendru na Dukovany projekt padne, varuje energetik a přidává fakta
Foto: Radim Panenka
Popisek: Jaderná elektrárna Dukovany

Podle Šnobra jsou firmy, které by se mohly v tendru objevit, buď neschopné dostát českým technickým požadavkům, nebo jsou ve špatné finanční kondici. Po vyloučení Ruska tak tendr nedává smysl. „Jak Francouzi, tak Korejci nesplňují požadavky české vlády na reaktor o výkonu 1200 megawattů. Nikdo z nich ho v tuhle chvíli nemá. Říkají, že ho mohou ze stávajících odvodit, což je hezké, ale takový reaktor nemá licenci, natož referenční stavbu. Šlo by o prototyp,“ varuje Šnobr v rozhovoru pro server Novinky.cz.

„A poslední ze zájemců, americký Westinghouse, zase prokazatelně není v kondici stavět jaderný reaktor. V roce 2017 zbankrotoval, a to i kvůli dvěma stavbám na domácí půdě. Šlo o stejnou cenu, za kterou nabízeli i v roce 2013 dostavbu Temelína v ČR, a ukázala se jako nereálná. Projekt v Jižní Karolíně tak zkrachoval poté, co se prostavělo devět miliard dolarů. Druhý, v Georgii, se staví dál jen kvůli tomu, že byl v pokročilejší fázi,“ hodnotí americkou firmu Šnobr a dodává, že firma zbankrotovala a byla vykoupena Kanaďany.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na pokračování tendru i přesto trvá; podle Šnobra čistě z politických důvodů. „Podle mě to pramení z roku 2002, kdy se dokončila Jaderná elektrárna Temelín, což byl nepochybně ohromný úspěch i české politiky. I přesto, že v té době probíhal velký boj s Německem a s Rakouskem – Němci a Rakušani blokovali hranice a zároveň vyhrožovali, že nebudou odebírat naši energii –, trvala vláda na dokončení a udělala dobře. Šlo o ohromné technologické vítězství,“ říká expert na energetiku.

Ve volebním roce je tak podle něj zcela pochopitelný zájem politiků v dostavbě pokračovat, protože veřejnost je jaderné energetice stále velmi nakloněna. „Raději budeme lít další miliony do příprav tendru, který je stejně odsouzený k záhubě. Rozumím tomu, ale bohužel jeden blok tehdy vyšel zhruba na padesát miliard korun. Oproti tomu aktuální ceny se pohybují minimálně kolem tří set miliard korun za blok,“ srovnává Šnobr.

Místo pokračování tendru, odkázaného k neúspěchu, by Šnobr raději vystavěl novou jadernou elektrárnu pomocí nových technologií. „Čeká se na to, s čím přijdou výrobci. Například Francouzi jako jaderná velmoc sami zastavili rozhodování o nových projektech do konce roku 2022 a pravděpodobně tu lhůtu ještě prodlouží,“ radí Šnobr, že je potřeba otevřít oči a podívat se na projekty ve světě. „Největší neštěstí bude pokračovat v tomhle přežitém tendru na Dukovany. Čím dříve se tohle v ČR pochopí, tím lépe,“ má jasno Šnobr.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

Budete jen automat na podpisy?

Nebo jak jinak si vysvětlit, že podepisujete zákony, se kterými máte zároveň problém, a který hodnotíte jako protiústavní? Myslel jsem, že by člověk měl schvalovat věci - i v osobním životě, s kterými souhlasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

139 procent přirážka. Tesco i další. „Nabonzováno“ vše

14:14 139 procent přirážka. Tesco i další. „Nabonzováno“ vše

Až milion ovocných stromů, většina jabloní. Tolik prý padne za oběť dle Agrární komory ČR kvůli poli…