Ovčáček: Zeman nesouhlasí s tím, aby se Turecku daly peníze

16. 2. 2016 12:10

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček předstoupil dnes před novináře na své pravidelné tiskové konferenci.

Ovčáček: Zeman nesouhlasí s tím, aby se Turecku daly peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pravidelná tisková konference mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka tentokráte ze znovuotevřeného kinosálu na Pražském hradě

„Pan prezident minulý týden zavítal do Bratislavy, kde se zúčastnil konference ‚Sociálna demokracia 21. storočí‘ a odmítl zde systém kvót i relokací. ‚Jestliže EU nedokázala zabezpečit ochranu svých vnějších hranic, což je první a základní povinnost každého soustátí, pak nemá právo vymýšlet relokační a kvotační mechanismy, čímž neřeší problém, ale pouze odsouvá a vytváří tak novou kategorii nomádů‘," citoval slova hlavy státu. Podle prezidenta je také nutné ekonomické migranty deportovat. Ochranu vnějších hranic by si hlava státu představovala tak, že by z každé země bylo vyčleněno 1000 lidí, což by znamenalo 28tisícihlavou armádu. 

„Sociální demokracie by dle názoru prezidenta měla hájit své kořeny. Prezident včera v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3 poukázal na žalobu Slovenska a Maďarska kvůli kvótám. Kritika české vlády je dle slov prezidenta způsobena právě tím, že se česká vláda k této žalobě nepřipojila,“ uvedl Ovčáček. Ten připomněl také slova slovenského premiéra Roberta Fica, který prezidenta Zemana označil za svého politického učitele.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ovčáček se vyjádřil také k rozrušení TOP 09 ohledně údajného vyzrazení částky výkupného za unesené dívky Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou v Pákistánu. „Pan prezident ani nepotvrdil, ani nevyvrátil informaci o tom, zda bylo poskytnuto výkupné, a ani tak učinit nemohl, neboť se neúčastnil žádného jednání Bezpečnostní rady státu ani vlády,“ zastal se hlavy státu Ovčáček. Zároveň také zdůraznil, že prezident nesouhlasi s poskytnutím 800 milionů korun Turecku kvůli migrační krizi. „Turecko není schopno migranty zadržet,“ dodal.

Dnes prezident přijme nové velvyslance a také ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), zítra Zeman přivítá svůj slovinský protějšek. V příštím týdnu navštíví prezident Liberecký kraj. 

Ovčáček se také vyjádřil k první udělené milosti hlavou státu. „Jde o těžce nemocného člověka. Nešlo o žádný násilný trestný čin,“ sdělil Ovčáček.

A co kauza Peroutka? „K žádnému posunu nedošlo. Občané zasílají své podněty, já se je chystám zkoumat,“ podotkl Ovčáček k dlouhodobé kauze prezidenta Zemana. Jeho výrok o novináři Ferdinandu Peroutkovi, který měl podle Zemana napsat, že Hitler je gentleman, je předmětem soudního sporu. 

Závěrem svého vystoupení Ovčáček zmínil podporu prezidenta Zemana, která je dle průzkumu agentury SANEP 70procentní. „Panu prezidentovi se občas vytýká, že společnost rozděluje. Tato podpora ukazuje, že ji postupně sjednocuje. Pan prezident doufá, že za poslední dva roky svého prezidentování přesvědčí i zbývajících 30 procent občanů,“ řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý člen ČSSD Martin Koller a přehlížené věci o Janu Hamáčkovi: Nedostudoval, ale zato byl vysoká šajba ve světové organizaci multikulti mládeže

20:03 Bývalý člen ČSSD Martin Koller a přehlížené věci o Janu Hamáčkovi: Nedostudoval, ale zato byl vysoká šajba ve světové organizaci multikulti mládeže

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller poznal zevnitř, jak funguje česká sociální de…