Peníze z EU budou. Zelenskyj se v Davosu zaradoval. Dostal „pozitivní signály“

16.01.2024 19:22 | Monitoring

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil s projevem na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. V něm varoval před válečnými ambicemi ruského prezidenta Putina a Západ žádal o větší pomoc Ukrajině, aby byla schopna získat vzdušnou převahu nad Ruskem.

Peníze z EU budou. Zelenskyj se v Davosu zaradoval. Dostal „pozitivní signály“
Foto: Youtube: World Economic Forum
Popisek: Volodymyr Zelenskyj na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

Zelenskyj ve svém projevu kritizoval západní země ze slábnoucí pomoci Ukrajině, protože se obávají eskalace konfliktu. Pro Kyjev toto údajné zaváhaní ale znamená ztrátu času v obraně země. A každé snížení tlaku na ruskou okupační armádu podle jeho slov prodlouží válku o roky.

Zelenskyj připomněl rok 2014, kdy se mocnosti pokusily o zmražení bojů na Donbasu, podle ukrajinského prezidenta ale Putina nezastavily. Toho označil za „ztělesnění války“.

Ukrajina podle Zelenského již získala převahu nad ruskou flotilou v Černém moři a znovu tak prý mohla začít vyvážet své produkty. Na základě tohoto údajného úspěchu si proto znovu řekl o pomoc při získání vzdušné podpory. "Naši partneři vědí, co potřebujeme a v jakém množství," pokračoval s tím, že Ukrajina dokázala, že "umí zasáhnout ruská vojenská letadla, která dosud nikdo nesestřelil". Narážel na pondělní prohlášení Kyjeva, že zničil dva ruské velitelské letouny nad Azovským mořem.

Zelenskyj dále prozradil, že na fóru v Davosu zachytil pozitivní signály, že by se finanční podpora ze strany Evropské unie měla odblokovat, stejně tak doufá, že se jeho zemi dostane pomoci ze Spojených států, kde byla minulý týden podpora zastavena. Prezident zároveň vyloučil tvrzení, že by se válka dostala do statické fáze, ačkoli informace z bojiště tomu příliš neodpovídají.

Na Rusko by podle něho měl být vyvinut další tlak pomocí uvalení sankcí, a to na jeho jaderný průmysl. Ruská zmražená aktiva v Evropě by měla být předána Ukrajině.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…