Po „šoku Baxa“: Zemane, odstup, padlo. Šejdíř. Ovčáček začal řádit a tahat z archivu

24.01.2019 8:21

Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa na včerejším jednání sněmovního podvýboru pro justici sdělil závažná obvinění. Zeman podle jeho výpovědi soudcům sděloval, jak mají soudit, a jemu samotnému nabízel funkci předsedy Ústavního soudu ve spojitosti se sporem o jmenování profesorů. „Byl jsem zklamán uvažováním prezidenta a jeho projevy, které podle mého názoru nerespektovaly ústavní zákaz nezasahovat do nezávislého soudního rozhodování, a spíš připomínaly výměnný obchod, kdy já vám dám funkci, vy mně rozhodnutí,“ shrnul Baxa svůj dojem. Jiří Pospíšil už volá po prezidentově demisi, Marek Výborný z KDU-ČSL se táže, zda je česká justice ohrožena. A Jiří Ovčáček připomíná Baxovi, jak to tehdy bylo. Video s obviněními přinesl server Aktuálně.cz.

Po „šoku Baxa“: Zemane, odstup, padlo. Šejdíř. Ovčáček začal řádit a tahat z archivu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Video začíná tím, že bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa sděluje, že mu prezident Zeman řekl, že by si ho dokázal představit jako předsedu Ústavního soudu. Ale pak mu prý předestřel seznam jeho minulých hříchů. Baxa pak údajně odvětil, že s prezidentem nepřišel řešit svou kariéru a dodal, že v těchto případech nebyl soudcem a ctil nezávislost. Pak se Baxa vrátil k onomu výroku o tom, že by si prezident Baxu dokázal představit jako předsedu Ústavního soudu. Zeman podle něj zmínil i spor, který se projednával u Nejvyššího správního soudu, o jmenování docentů profesory.

Anketa

Kdo je pro vás důvěryhodnější?

hlasovalo: 21039 lidí
S prezidentem se pak prý setkal již jen dvakrát a v obou případech při jmenování soudních funkcionářů. „V obou případech opět prezident opakovaně, v mé přítomnosti, těm nově jmenovaným funkcionářům zdůrazňoval, že musí na soudce neformálně působit, aby správně rozhodovali, znovu otevřel případ nejmenovaných profesorů a k mé námitce, že Nejvyšší správní soud nakonec o věci nerozhodoval, protože prezident vzal svou kasační stížnost zpět, přítomný kancléř (Mynář) připomněl, že bude rozhodováno znovu,“ řekl bývalý předseda Nejvyššího správního soudu. Prezident podle Baxy také řekl, že v rámci rozhodování o zásadách rozvoje Jihomoravského kraje nemají vyhovět aktivistům a ekoteroristům. Na to Baxa připomenul námitky obcí, které prý prezident odmítl s tím, že „většina“ obcí neprotestovala.

Baxa také tvrdí, že svůj názor popř. doporučení prezidentovi sděloval jen na jeho žádost, a to při výběru kandidátů na ústavní soudce nebo v obecných otázkách justice. „Já jsem nikdy nevyžadoval, ani jsem nestál, ať už to někdo nazývá jakkoliv, o doporučení, vyjádření názoru prezidenta k rozhodovaným věcem, zejména v jím autoritativně pronášené podobě a v jednom případě dokonce spojené s nabídkou vysoké justiční funkce, v případě, že bude rozhodnuto tak, jak prezident očekává. Bylo mi to velmi nepříjemné,“ řekl Baxa a dodal: „Neměl jsem samozřejmě žádný problém přímé intervence i nepřímé náznaky jasně na místě odmítnout. Ale byl jsem zklamán uvažováním prezidenta a jeho projevy, které podle mého názoru nerespektovaly ústavní zákaz nezasahovat do nezávislého soudního rozhodování, a spíš připomínaly výměnný obchod, kdy já vám dám funkci, vy mně rozhodnutí.“ Dále Baxa tvrdí, že své názory Zeman projevoval tam, kde měl neúplné a zkreslené informace, většinou ze zdrojů z komunální politiky. Přesto prý kriticky hodnotil tak, že by příště tak nemělo být rozhodováno. A údajně se vyjadřoval i k věcem, kde byl účastníkem řízení a měl komunikovat se soudem zákonem daným způsobem.

„To, že jsem vždycky odolal, neznamená, že o ten nátlak nešlo. Víte, musíme si uvědomit, že prezident republiky má významné kompetence vůči soudci. Kromě toho, že jmenuje všechny soudce, jmenuje soudce Ústavního soudu a z jejich řad předsedu a místopředsedu, jmenuje předsedy krajských, vrchních a nejvyšších soudů. Má také kárnou pravomoc vůči všem soudcům,“ řekl na závěr Baxa a zdůraznil zásady, které jsou nutné pro dodržení principu rovnosti před zákonem.

Celý záznam ZDE

Baxova obvinění nezůstala bez odezvy. „Jsou-li slova doktora Baxy pravdivá, jedná se o justiční skandál, který v novodobé historii českého státu nemá obdoby. Prezident zcela bez ostychu handluje s posty ústavních činitelů,“ říká předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na Twitteru a dodává, že v každé demokratické zemi by takové chování znamenalo odstoupení prezidenta z funkce.

 

Poslanec KDU-ČSL Marek Výborný se táže, zda je ohrožena nezávislost justice. „Právě teď na jednání podvýboru pro justici. Slova JUDr. Baxy o opakovaném nátlaku ze strany prezidenta republiky jsou šokující,“ sdělil na svém Twitteru.

 

K tomu Daniel Hůle z neziskovy Člověk v tísni doplňuje: „Mynář je odpornej vymahač dluhů parazitující na chudých lidech a šejdíř všeho druhu. Fakt mě nešokuje, že se snaží manipulovat justici.“

 

Zemana naopak hájil Marek Semerád, starosta Cerhenic za ČSSD: „Pokud si mám vybrat mezi panem Baxou a panem prezidentem, volím jasně Zemana! A to i dnes! Účelové ostouzení hlavy státu nebere konce, je stále trapnější, a proto se míjí účinkem. Prezident má u občanů podporu. Také nesouhlasím s některými jeho kroky, ovšem vidím, že jde o autentickou a skutečnou osobnost. A to se o řadě jiných, bohužel, říci nedá...

A proč to nakonec nevykřičet nahlas: mám ho prostě rád!
A ještě PS: nesmírně sympatický je mi i Pavel Rychetský. Kdyby chtěl, mohl být dnes Prezidentem On (ano s velkým písmenem...!) Nechtěl. Svou šanci zřejmě nadobro propásl. Možná o to vlastně ani nestál. Ale neměl by se za to mstít... Kazí to – jinak zcela bezchybný – dojem z jeho celoživotní úctyhodné veřejné činnosti.“

A Zemanův mluvčí Ovčáček měl plné ruce práce na Twitteru, kde obviňuje Baxu, že si věci nepamatuje tak, jak se staly, což doplnil i snímky z Aktuálně.cz. „Rychetský s Baxou, jak již on-line deník Aktuálně.cz uvedl, by rádi viděli v Baxově křesle současného ústavního soudce Vojtěcha Šimíčka, který je ale stále ve stavu soudců Nejvyššího správního soudu a na Ústavní soud byl dočasně přidělen. A navrhují rošádu, kdy by Baxa přešel na Ústavní soud, jehož by se mohl stát po Rychetského odchodu předsedou,“ píše se v článku z června minulého roku.

 

„Soudce Baxa počínaje dneškem plně opustil pozici nezávislého soudce a dobrovolně se přihlásil do role čistě politické. Bez důkazů očerňuje a ruku v ruce s konkrétními politickými stranami útočí na prezidenta republiky. O jeho nestrannosti už nemůže být řeč,“ tvrdí Zemanův mluvčí.

 

A dodal i zprávy z Hradu, podle kterých o setkání žádal sám Baxa či soudci.

 

A do třetice Ovčáček připomíná tato slova Josefa Baxy z interview s Deníkem N: „Přišel jsem samozřejmě s nějakými doporučeními na obsazení dvou funkcí ve vedení Nejvyššího správního soudu.“

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…