Porušování práv a svobod v Rusku? To si myslí lidé na západě, Rusové to vidí jinak. Milan Syruček předkládá jasná čísla

18. 7. 2018 21:51

Jak si v Rusku představují svobodu a demokracii? Je to odlišné od západní Evropy. Proč je Vladimir Vladimirovič Putin tak oblíben? Stačí třeba v televizní show jeden jeho přímý telefonát a je rázem zmrazena cena pohonných hmot, která dělá nejvíce vrásek běžným občanům. Pro ParlamentníListy.cz tyto záležitosti na základě aktuálních údajů komentuje novinářský nestor, odborník na Ruskou federaci Milan Syruček.

Porušování práv a svobod v Rusku? To si myslí lidé na západě, Rusové to vidí jinak. Milan Syruček předkládá jasná čísla
Foto: Oficiální twitterový účet Vladimira Putina
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

V západních médiích se podle Syručka objevují desítky statí o tom, jak jsou v Rusku potlačována občanská práva, svoboda a demokracie. Zajímavou úvahu na toto téma otiskly ruské opoziční noviny Nezavisimaja gazeta, které přinesly výsledky ankety Fondu veřejného mínění právě na toto téma.

Ústavní práva à la RF

„Ta objasnila, že ruští občané ve své většině vidí pod těmito pojmy něco zcela jiného, než jak je chápou občané na západ od ruských hranic,“ konstatuje Milan Syruček. „Sociologové se ptali, která ústavní práva občané považují za vůbec ta nejdůležitější. Celkem 78 procent dotázaných na první místo postavilo bezplatnou zdravotní péči, 62 procent právo na bezplatné vzdělání, 53 procent právo na byt a přiměřený nájem. Právo na práci a spravedlivý plat za ni žádá 48 procent dotázaných. Až na pátém místě se u 47 procent objevuje svoboda a nedotknutelnost vlastnictví, především bytu. To a také spravedlivé soudy a svoboda slova jsou požadovány podstatně menší částí obyvatel a svobodu shromažďování požadují pouze dvě procenta dotázaných.“

Když ruští občané hovořili o tom, že se v Rusku špatně dodržují práva a svobody, opět měli na mysli především dostupnost bezplatné lékařské pomoci a vzdělání a podle jejich názoru nespravedlivou odměnu za vykonanou práci. „Pouze v těchto třech kategoriích procento těch, kteří jsou nespokojení, převyšuje počet těch, kteří jsou se současnou situací spokojení. To je výsledek průzkumů, které se opakují už několik let. Pro většinu ruských občanů jejich práva a svobody spočívají především v ekonomických a sociálních jistotách, nikoli v morálních a jiných hodnotách, například ve svobodě slova, shromažďování, v právu podílet se na veřejném a politickém životě,“ komentuje Syruček. Toho je si dobře vědoma i současná moc, která toho využívá k tomu, aby především v předvolebním období naslibovala – a částečně také realizovala – zlepšení těchto sociálních a ekonomických podmínek a tak si zajišťovala stálou volební podporu. Je rozhodně jednodušší něco z toho učinit na účet státního rozpočtu, než měnit podstatu uplatňování své vlády v celé zemi.

Fotogalerie: - Rusko včera, dnes a zítra

Debatní odpoledne na téma Rusko včera, dnes a zítr...
Oskar Krejčí
Na debatní odpoledne v Jazzové sekci bylo plno
Debatní odpoledne na téma Rusko včera, dnes a zítr...
Oskar Krejčí
Lenka Procházková

Když hovoří novodobý car...

„V podstatě to prokázal i poslední televizní rozhovor Vladimíra Putina, kdy po několik hodin odpovídal na otázky moderátorů a těch posluchačů, kteří své dotazy zaslali nejméně deset dní předem. Podle moderátorů jich přišly dva miliony, většinou se týkaly místních poměrů a to právě v těchto sociálních a ekonomických oblastech. I korupce je spíše ekonomické než politické téma. Na to se rozhodně snáze odpovídá, než na to, aby se občané sami více podíleli na správě své země. Například relativně nejvíce připomínek se soustředilo na zdražování pohonných hmot,“ uvádí nejzářivější příklad Milan Syruček. Ale je levnější benzín nebo nafta opravdu tím hlavním, co člověk potřebuje k plnohodnotnému životu? Rozhodlo se prakticky na místě ve studiu: Prezident se telefonicky spojil s příslušným ministrem a společným rozhodnutím se okamžitě zmrazily jejich ceny, snížila se spotřební daň a lidé u svých televizorů zřejmě zatleskali. A prezident získal na popularitě další body...


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Václav Fiala

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hidžábnice“ a Zemanem oceněná ředitelka: Diskriminace, souhlasí muslimka s rozsudkem. Ale Stanislav Křeček...

11:36 „Hidžábnice“ a Zemanem oceněná ředitelka: Diskriminace, souhlasí muslimka s rozsudkem. Ale Stanislav Křeček...

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček a teplická Arabka a muslimka Eman Ghalebová se vyjádřili k roz…