Poslanci přistoupili k regulaci úvěrů. Babiš čelil věřitelům

03.06.2016 20:05 | Zprávy
autor: mp

Poslanecká sněmovna dnes schválila zákon o úvěru pro spotřebitele. Lidé zřejmě budou moci splatit dluhy z úvěrů vesměs kdykoliv, omezí se sankce za pozdní splátky a zvýší odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru. Právě věřitelé ale tvrdí, že regulace úvěrů nezabrání pádům do dluhových pastí. S kritikou nesouhlasí například ministr financí Andrej Babiš (ANO), podle kterého je zákon průlomovou ochranou spotřebitelů. Norma nyní míří do Senátu.

Poslanci přistoupili k regulaci úvěrů. Babiš čelil věřitelům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve sněmovně se hlasovalo o novele zákona o zbraních, tedy o pravidlech jejich držení občany tzv. zbrojním průkazu

Úvěr by měl podle návrhu zákona věřitel poskytnout jen tomu, kdo jej bude schopen ze svých příjmů řádně splácet. Pokud tuto schopnost poskytovatel neprověří, bude smlouva o úvěru neplatná a spotřebitel nebude muset platit žádný úrok a dostane už zaplacené úroky zpět. Jistinu pak splatí podle svých možností.

Česká asociace věřitelů ale míní, že ti, kteří na úvěr nedosáhnou, budou hledat peníze mimo regulovaný trh u nelegálních poskytovatelů. Zhorší se tím prý situace finančně méně gramotných osob. Přijetí normy zároveň podle asociace povede ke zdražení úvěrových služeb a zkomplikuje mimosoudní vymáhání pohledávek. Zákon totiž ruší také možnost řešení u rozhodců, tedy arbitrážemi. Rozhodovat budou výhradně soudy.

Předloha zvyšuje nároky na nebankovní subjekty pro jejich podnikání v oblasti úvěrů. Poskytovatelé budou muset mít základní kapitál aspoň 20 milionů korun. Kontrolu úvěrových firem by místo České obchodní inspekce měla provádět Česká národní banka, jež taky bude vydávat licence.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…