Poslední tečka pro živnostníky. Do několika hodin dojdou lůžka v nemocnici... Mrazivá slova z uzavřených okresů

12.2.2021 10:35 odp.

První den v uzavřených okresech proběhl bez problémů a občané byli ohleduplní. V Interview ČT24 se na tom shodli starosta Horního Maršova Pavel Mrázek (STAN) na Trutnovsku, starosta Chebu Antonín Jalovec (STAN) a starostka Sokolova Renata Oulehlová. I tak ale panuje nejistota. Podle Mrázka bude uzávěra v jeho obci znamenat likvidaci živnostníků. V Chebu a v Sokolově je problém s poskytnutím lékařské pomoci. Dle starosty Chebu vláda problém ignorovala a regionu odmítala i přes žádosti šest týdnů pomoci.

Poslední tečka pro živnostníky. Do několika hodin dojdou lůžka v nemocnici... Mrazivá slova z uzavřených okresů
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2

Anketa

Chcete, aby vláda Andreje Babiše dovládla do voleb?

84%
9%
hlasovalo: 25343 lidí
Starostka Sokolova soudí, že policejní kontroly hlídající výjezdy občanů z uzavřeného okresu probíhaly hladce. A připraveni byli i samotní obyvatelé, kteří se vybavili veškerou potřebnou dokumentací pro opuštění okresu.

Restrikce vlády dopadla tvrdě kromě obyvatel Sokolovska i na sloužící policisty, museli se totiž potýkat s dosti tvrdými podmínkami. „Samozřejmě, co mi bylo velice líto, tak to jsou ti policisté, kteří stáli na těch stanovištích už od půlnoci a měli jsme místy v noci i mínus 23 stupňů,“ podotkla Oulehlová.

Naopak s občany prý policisté žádné větší problémy nezaznamenali a lidé byli ohleduplní.

Na druhé straně republiky, v Horním Maršově v uzavřeném Trutnovsku, podle starosty obce vzrůstá naopak velká nervozita. Ta podle Mrázka pramení z toho, že lidé v tomto turisticky exponovaném regionu netuší, co bude dál. „U nás je to o menších živnostnících… Jsou obavy, že to pro ně bude poslední tečka…“ podotkl.

Přestože se hlídky v pátek nezaměřovaly na hromadnou dopravu a blokáda dopadla jen na automobilisty, Mrázek sčítal, že ani to nepomáhá, jelikož ti, co se dnes dostali do uzavřené oblasti, většinou končili jinde. Vidět to prý bylo i na silnici do Pece pod Sněžkou, kam měl totálně utichnout provoz.

Na Chebsku se situace dotkla některých lidí výrazně. Nejvíce jsou zasaženi pendleři, jelikož uzávěru hranic chystá kromě zbytku republiky s Chebskem i Německo. „Doufám, že na ně vláda úplně nezapomene,“ říká starosta Chebu o lidech pracujících v Německu.

Nejvíce zasáhla pendlery zpráva ze Saska, místí úřady totiž rozhodly, že výjimku dostanou jen pendleři pracující ve zdravotnictví a v zemědělství, ostatním nedovolí na své území vstup bez karantény a mnoho lidí tak čeká shánění ubytování v Německu.

Dle Jalovce nikdo s vedením města o uzavření oblasti nehovořil, akorát přišla žádost o ubytování policistů. „Logicky nám to došlo,“ řekl. Nařízení vlády se pak do okresů dostalo až den předem.

A jak je možné, že se okresy dostaly až do nynějšího režimu? „To považuji za tu nejostudnější záležitost,“ říká starosta Chebu, podle něhož již prudký nárůst nakažených trvá šest týdnů. Krizový štáb města žádal o pomoc vládu, ta však celou dobu doteď prý nepřišla. „Odpovědí bylo mlčení,“ shrnuje, čeho se nejvíce postiženému okresu dostalo po žádosti.

Podle starostky Sokolova hrozí, že do několika hodin dojdou lůžka. Primář interního a covidového oddělení Nemocnice Sokolov Martin Straka dokonce České televizi sdělil, že již „existuje selektování pacientů“ a v nemocnici nemohou připojovat pacienty k přístrojům, jelikož je nemají. „Nemá to kvalitní řešení. Musíme improvizovat, přeposílat pacienty jinam, musíme lidi selektovat. Ano, pojďme si to říct ‚na férovku‘, selektování pacientů existuje, ano, pane ministře, jinak to nejde,“ řekl primář ve sdělení mířeném pro ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO).

Podle Jalovce často nejsou několik hodin lůžka ani v Chebu, vláda však jakoukoli možnost, že by Chebsku a Sokolovsku pomohlo Německo, tvrdě odmítá. Dle předchozích slov Blatného se nic podobného v těchto regionech neděje a vše funguje.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: rak

Chcete být prezidentem

Zajímalo by mě, jak hodnotíte stávající vládu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Washington selhal. Nedaří se jim nás izolovat. Tak to zkouší jinak, tvrdí Zacharovová

22:22 Washington selhal. Nedaří se jim nás izolovat. Tak to zkouší jinak, tvrdí Zacharovová

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová varovala Spojené státy před úvahami o zařaze…