Prezident poutá více pozornosti, než by si zasloužil, říká ústavní právník

27.12.2017 10:03 | Zprávy

České Ústavě je pětadvacet let. Za to čtvrtstoletí prošel základní dokument našeho státu jen několika málo změnami. Ústavní právníci se shodují v tom, že je to stabilní základní zákon státu. Jeden zákon však stabilitu Ústavy narušuje. Přímá volba prezidenta. Ústavní právník pro středeční MF Dnes poznamenal, že se prezidentovi dostává víc pozornosti, než by si zasloužil.

Prezident poutá více pozornosti, než by si zasloužil, říká ústavní právník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brána na 1. nádvoří Pražského hradu

Předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský, ústavní právník Aleš Gerloch či jeho kolega Jan Kysela se shodují v tom, že česká Ústava byla napsána dobře. Zatímco průměrná životnost ústav v Evropě činí 19 let, české už je o šest víc a zdá se, že by mohla v klidu žít dál. Vláda bývalého premiéra Bohuslava Sobotky spustila debatu o některých změnách Ústavy, ale nakonec se kabinet k žádné neodhodlal.

Jisté změny by ale byly na místě. Třeba u jmenování vlády. Ta Sobotkova musela čekat 95 dní, než se Zeman odhodlal ji jmenovat.  

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Martin Hájek byl položen dotaz

Už jste si vyhodnotili váš neúspěch ve volbách?

Na základě čeho jste čekali větší úspěch ve volbách, když víc než zájmy občanů ČR hájíte ty evropské – např. migrační pakt, grean deal, přijetí Eura atd? Nemyslíte, že je třeba, abyste víc naslouchali tomu, co chce většina lidí v ČR? Nebo čemu přičítáte váš neúspěch? Ještě bych řekl, že si za to můž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 Hůř, než si Macron i Brusel myslí. Z těchto voleb mají vážně děs

10:50 Hůř, než si Macron i Brusel myslí. Z těchto voleb mají vážně děs

Ve Francii je momentálně horko a schyluje se k bouřce. Jenže nejde o počasí, ale o politiku. Po neús…