Prezident poutá více pozornosti, než by si zasloužil, říká ústavní právník

27.12.2017 10:03

České Ústavě je pětadvacet let. Za to čtvrtstoletí prošel základní dokument našeho státu jen několika málo změnami. Ústavní právníci se shodují v tom, že je to stabilní základní zákon státu. Jeden zákon však stabilitu Ústavy narušuje. Přímá volba prezidenta. Ústavní právník pro středeční MF Dnes poznamenal, že se prezidentovi dostává víc pozornosti, než by si zasloužil.

Prezident poutá více pozornosti, než by si zasloužil, říká ústavní právník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brána na 1. nádvoří Pražského hradu

Předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský, ústavní právník Aleš Gerloch či jeho kolega Jan Kysela se shodují v tom, že česká Ústava byla napsána dobře. Zatímco průměrná životnost ústav v Evropě činí 19 let, české už je o šest víc a zdá se, že by mohla v klidu žít dál. Vláda bývalého premiéra Bohuslava Sobotky spustila debatu o některých změnách Ústavy, ale nakonec se kabinet k žádné neodhodlal.

Jisté změny by ale byly na místě. Třeba u jmenování vlády. Ta Sobotkova musela čekat 95 dní, než se Zeman odhodlal ji jmenovat.  

Zásadnější problém Ústavy však tkví v zavedení přímé volby prezidenta. Hlava státu vede kampaně za své znovuzvolení a slibuje občanům nějaký program, aniž by měl reálnou moc tento program prosadit. Pokud tedy nepočítáme vydírací páky. Prezident může říct premiérovi: Podívejte se, já vám jmenuji ministra, když mi splníte tohle a tohle.

Prezidentovi se dostává také více pozornosti médií. Přestože jeho faktická moc není podle Ústavy velká, Miloš Zeman si jako přímo volený prezident umí získat pozornost novinářů. „Když se v posledních letech veřejně mluvilo o tom, že něco v Ústavě špatně funguje, takřka vždy šlo o prezidenta. Prezident poutá mnohem více pozornosti, než by si z hlediska reálného fungování systému, který ho každodenně nepotřebuje, zasloužil,“ popsal ústavní právník Jan Kysela.

Český prezident je navíc neodpovědný za své kroky. Politici nemají takřka žádnou možnost, jak pohnat prezidenta k odpovědnosti. Formálně sice je možné podat na prezidenta žalobu, jenže by se na tom musely shodnout tři pětiny poslanců a tři pětiny senátorů. A není jisté, že se něco takového může podařit. Pavel Rychetský si nemyslí, že by se to mohlo podařit. Naproti tomu Aleš Gerloch by ještě neházel flintu do žita. Zatím se prý nikdo nepokusil podat žalobu na prezidenta a dokud to někdo nezkusí, nemůžeme tvrdit, že to prakticky nejde.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…