Projev lidské i mentální nezralosti. V západní zemi by nemohli být ve veřejné funkci. Ústavní právník se otírá o Zemana i Babiše

21.10.2017 13:15

O Ústavě ČR, ale i o prezidentovi Miloši Zemanovi či o šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi se rozhovořil pro server Deník.cz ústavní právník Jan Kysela.

Projev lidské i mentální nezralosti. V západní zemi by nemohli být ve veřejné funkci. Ústavní právník se otírá o Zemana i Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Právník Jan Kysela

Úvodem se Kysela vyjádřil k obecnému referendu, jež mu v českém ústavním pořádku nechybí. „Nejsem si totiž jist, zda tento dluh je stejného druhu jako ty ostatní. V případě Senátu je celkem evidentní, že s ním ústava počítala v zákonodárném procesu. U referenda je ale napsáno, že ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává moc přímo. To znamená, že dokud to nestanoví, mít ho nemusíme. Vedle toho máme specifickou úpravu jednorázového referenda, které bylo použito jen jednou, a to při vstupu do EU,“ zmínil jasně Kysela. 

Za základní slabinu referenda pak považuje to, že v něm není možný žádný kompromis. „Vyhraje ano, nebo ne, ale na základě jakých argumentů se to stane, je ve hvězdách. Jde pak o to, zda výsledek, který si tímto způsobem pořídíte, má být jakýmsi vodítkem pro politickou reprezentaci, nebo úderem do stolu, kdy hlas lidu je hlas boží. Kdyby platila tato varianta, k níž se u nás kloní třeba Tomio Okamura, může to vést k výrazným poruchám ve fungování státu,“ zmínil Kysela. 

  • Původní text ZDE

Kysela se pak následně vymezil proti přímé volbě hlavy státu. Podle jeho slov to není koncepčně šťastné řešení. „V případě prezidenta je to očekávání, že bude spíše moderátorem, jenž nevstupuje aktivně do politiky, ale bdí nad tím, aby politické procesy fungovaly co možná bez zádrhelů. Má dohlížet na to, aby se politika nevychylovala způsobem, který ohrožuje hodnotové základy vtělené do Listiny základních práv a svobod. To jsou prezidentské role, s nimiž Ústava ČR od počátku počítala, jež jsou ale v určitém napětí, když zavedete přímou volbu,“ zmínil Kysela.

Když se pak Kysela měl vyjádřit k projevu Miloše Zemana na Parlamentním shromáždění Rady Evropy, kde navrhl, aby Ukrajina žádala za Krym finanční či jiné kompenzace, použil poměrně dosti cynismu. „Jste-li aktivním politikem, poslancem, senátorem, některé věci můžete, a jiné ne. Čím výš stoupáte, tím víc získáte výhod, prestiže, moci a privilegií, ale s tím jsou také spojena omezení. Mně se zdá, že je projevem lidské a mentální nezralosti, když si někdo není schopen uvědomit, že každá mince má dvě strany. A to je podle mě případ jak Miloše Zemana, tak Andreje Babiše, protože chtějí všechno. Chtějí plusy, ale odmítají minusy,“ řekl jasně s dodatkem, že Zeman se například nikdy nesžil s představou, že některé věci zkrátka nemůže.

Kysela pak spatřuje problém v tom, že si na to zvykáme. „Nikdo jako Andrej Babiš nebo Miloš Zeman by totiž v žádné západní zemi nemohl být ve veřejné funkci, protože by je lidé odmítli,“ uzavřel Kysela. 

Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/jan-kysela-cesi-si-vylozene-mnou-ruce-kdyz-se-nekdo-vymkne-20171021.html?cast=4#kapitola 

Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/jan-kysela-cesi-si-vylozene-mnou-ruce-kdyz-se-nekdo-vymkne-20171021.html?cast=3#kapitola

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš se vysmál Milionu chvilek. A vyprášil ministra ČSSD

21:26 Babiš se vysmál Milionu chvilek. A vyprášil ministra ČSSD

Jako každou neděli se i dnes premiér Andrej Babiš přihlásil se svým facebookovým hlášením „Čau lidi“…