Putna prý provokuje. A Dvořáková na tom nevidí nic špatného

22.05.2013 15:33

Profesorka Vladimíra Dvořáková se znovu jasně zastala Martina C. Putny v jeho končícím sporu s prezidentem Milošem Zemanem. Ve vyjádření pro Českou televizi politoložka zopakovala, že prezident neměl se jmenováním Putny váhat, pokud nenalezl závažná formální pochybení ve jmenovacím procesu. V nápisu na transparentu, jímž se Putna vymezoval vůči kontroverzním názorům někdejšího pracovníka na Ministerstvu školství Ladislava Bátory, nevidí Dvořáková nic nepřijatelného.

Putna prý provokuje. A Dvořáková na tom nevidí nic špatného
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Vladimíra Dvořáková v Karolinu

"Pan Putna je literární kritik a historik, což se v našich dějinách pojí s určitým expresivním vyjadřováním i schopností naštvat plno lidí. V tomto oboru se více provokuje než třeba v matematice a toto byla skutečně výrazná nadsázka," sdělila s tím, že závažný prohřešek ve zmíněném transparentu v rukou pedagoga nevidí. "Vzhledem k tomu, že šlo o karneval a reakci na výroky představitele Ministerstva školství, to beru prostě jako svobodu vyjádření, která v daném prostředí karnevalového veselí, řekla bych, nijak nevybočovala," dodala Dvořáková.

Vzpomeňte si na Masaryka

Profesorka v této souvislosti připomněla, že funkci prezidenta lze v případě jmenování profesorů přirovnat toliko k funkci notáře, který svým podpisem stvrzuje správnost jmenovacího procesu. Pokud by např. prezident zjistil, že akademik opsal některé části svých prací odjinud, nebo by byl za něco odsouzen, pak by prezidentovy výtky byly na místě. Pokud však nic takového neexistuje, není důvod Putnu nejmenovat.

Politoložka také připomněla, že tlaky na akademickou obec se objevují již dlouhá léta. Jedním z takových případů je i útok na prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, který byl ještě za existence Rakouska-Uherska proklínán značnou částí společnosti za to, že poukazoval na nepravost rukopisů královédvorského a zelenohorského. Totéž lze říci také o hilsneriádě, kdy Masaryk stál proti mínění většiny společnosti a žida Leopolda Hilsnera hájil.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milion chvilek: Umělec zval do ulic, ale pak mu zavolal občan. O Drahošovi

8:07 Milion chvilek: Umělec zval do ulic, ale pak mu zavolal občan. O Drahošovi

Muzikant Jiří Macháček byl hostem Press klubu na Frekvenci 1, kde prozradil, jak se cítil při demons…