Reakce z Ameriky: Dali jsme jim svobodu. Jak může někdo Trumpa kritizovat?

03.01.2020 21:50

Na útok americké armády v Bagdádu, při němž byl zabit íránský generál Kásem Sulejmání, reagovali mnozí američtí představitelé. Z Demokratické strany přicházejí většinou negativní reakce na povel prezidenta Donalda Trumpa k zásahu. Trumpa již kritizovali bývalý viceprezident USA z Obamovy administrativy Joe Biden či předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Naopak za správné považují prezidentovo rozhodnutí republikáni. A s podporou se ozval i izraelský premiér Benjamin Netanjahu: „Prezident Trump si zaslouží veškeré uznání za jednání s odhodláním, silou a rychlostí,“ ocenil.

Reakce z Ameriky: Dali jsme jim svobodu. Jak může někdo Trumpa kritizovat?
Foto: Repro Facebook
Popisek: Íránský generál Kásim Sulejmání
reklama

Anketa

Na svobodu slova už můžeme jen vzpomínat, říká předseda Senátu Kubera. Má pravdu?

88%
12%
hlasovalo: 19382 lidí
Sulejmání zahynul v pátek ráno poté, co přiletěl na bagdádské letiště z Libanonu. Když společně se zástupcem velitele šíitských milicí Sil lidové mobilizace abú Mahdím Muhandisem odjížděli z letiště, zasáhly je rakety. Irácká média oznámila, že rakety byly vypáleny z amerických vrtulníků. Během útoku zemřel také velitel iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis.

Íránci označili Sulejmáního za „mezinárodní tvář odboje“. Byl považován za geniálního stratéga a vojenskou chloubu íránského režimu. Přezdívalo se mu Ajatolláhův meč. Ve své vlasti byl hrdinou filmů, knih, písní i legend.

„Generál Kásim Sulejmání během delšího období zabil nebo těžce zranil tisíce Američanů a připravoval zabití mnoha dalších... Ale byl dopaden! Byl přímo nebo nepřímo zodpovědný za smrt milionů lidí včetně nedávného velkého počtu protestujících zabitých v samotném Íránu,“ obhajoval svůj krok na twitteru americký prezident Donald Trump.

„Írán nikdy nevyhrál válku, ale nikdy neprohrál vyjednávání!“ připojil, a nepřímo tak v dalším příspěvku vyzval Írán k jednacímu stolu.

Bývalý americký viceprezident z Obamovy administrativy Joe Biden, jenž je také prezidentským protivníkem Trumpa v nadcházejících volbách o post americké hlavy státu, kritizoval Trumpovu administrativu, že nepromyslela důsledky.

A varoval před eskalací konfliktu: „Pokud ale Pentagon říká, že chtěl zabránit dalším útokům na americké jednotky, tak se mu s největší pravděpodobností povedl pravý opak. Prezident Trump vhodil dynamit do sudu s prachem a měl by své kroky vysvětlit. Írán bezpochyby zareaguje odvetou a my tak stojíme na prahu zásadního konfliktu na Blízkém východě.“

Členka Demokratické strany a předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová se do Trumpa za jeho rozhodnutí zneškodnit Sulejmáního tvrdě opřela. Zmínila, že o akci nebyl informován Kongres, ve kterém, má současnosti Demokratická strana většinu.

Ve svém projevu řekla, že „nejvyšší prioritou amerických vůdců je ochrana amerických životů a zájmů“. „Nemůžeme však více ohrozit životy amerických pracovníků, diplomatů a dalších tím, že se zapojíme do provokativních a nepřiměřených akcí. Dnešní úder může vyvolat další nebezpečnou eskalaci násilí. Amerika – a svět – si nemohou dovolit, aby se napětí eskalovalo až do bodu, kdy se již nelze vrátit zpět,“ pokračovala. Zdůraznila též, že o „vážné situaci a dalších zvažovaných krocích administrativou prezidenta Trumpa, včetně výrazného eskalace rozmístění dalších vojsk do regionu, musí být Kongres plně informován“.

Naproti tomu představitelé republikánů stojí většinou za rozhodnutím Donalda Trumpa. Senátor Ted Cruz na svém twitterovém účtu shrnuje, že útok byl „zadostiučiněním“ a přinesl spravedlnost i vzhledem k americkému spojenci, jímž je Izrael. „Poselství všem těm, kteří chtějí způsobit újmu Americe, je jednoznačné,“ zmínil. Přiložil též video, na kterém je vidět ulice zaplněná slavícími Iráčany, s dovětkem, že nechápe, jak za akci může kdokoli Trumpa kritizovat.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dodal, že doufá, že akci budou tamní obyvatelé vnímat kladně. „Očekáváme, že lidé nejen v Iráku, ale také v Íránu budou tuto americkou akci vnímat jakožto dar svobody a ocení ji,“ řekl.

Sulejmání se snažil v posledních letech využít úspěchů v Sýrii k obnovení útoků na Izrael. Ze syrských základen síly Kuds vypalovaly na židovský stát rakety a vysílaly na něj drony, ale s nevalným úspěchem. Pokaždé ovšem následovaly velmi tvrdé izraelské odpovědi, při kterých byly pozice Kuds v Sýrii zasypány střelami a o životy přicházeli íránští gardisté.

Zabití íránského stratéga tedy uvítal i izraelský předseda vlády Benjamin Netanjahu. „Prezident Trump si zaslouží veškeré uznání za jednání s odhodláním, silou a rychlostí. Stojíme poblíž Spojených států ve spravedlivém boji za bezpečnost, mír a sebeobranu,“ uvedl.

A doplnil: „Stejně, jak Izrael má právo na sebeobranu, Spojené státy mají přesně stejné právo. Kásem Sulejmání je zodpovědný za smrt mnoha amerických nevinných civilistů a organizoval další útočné operace.“

Fotogalerie: - Donald Trump a Blízký východ

Přednáška na CEVRO institutu Donald Trump a Blízký...
Přednáška na CEVRO institutu Donald Trump a Blízký...
Eytan Gilboa a Petr Nečas
Petr Nečas a Marek Benda
Andor Šándor
Tomáš Pojar, M.A., prorektor Vysoké školy CEVRO In...

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí za proslulého velitele íránských elitních jednotek Kuds jmenoval do čela těchto elitních sil brigádního generála Esmáíla Káaního, který dosud působil jako Sulejmáního zástupce. Smrt dosavadního velitele sil Kuds duchovní vůdce označil za „mučednickou“. Slíbil též, že „hrozný americký zločin pomstí“.

A právě na tato slova se mnoho lidí začalo obávat z možnosti vzniku velkého konfliktu, který by se mohl přelít i za hranice Blízkého východu a Persie.

Reagovaly i trhy a zvýšila se, a to i v reakci na evakuaci amerických občanů z Iráků a ropných rafinerií, cena ropy. Severomořská ropa Brent, která je považována za barometr vývoje cen ropy na světových trzích, po 09:00 SEČ přidávala 3,3 procenta na 68,40 dolaru za barel. Předtím se její cena krátce přiblížila hranici 69 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst skoro o tři procenta na 62,99 dolaru za barel. A roste i cena zlata. Krátce vyskočila až k hodnotě 1.553 dolarů za unci.

Kvůli útoku schválil Pentagon posílení americké přítomosti v oblasti, vyslány měly být až tři tisíce vojáků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

23:03 Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav skončit …