Rozdělování peněz školám se změní i pracovní poměr ředitelů

18. 4. 2013 20:20

Ministerstvo připravilo návrh novely školského zákona, který zásadně mění rozdělování peněz pro školy i pravidla pro podporu znevýhodněným žákům. Pracovní poměr ředitelů škol by opět měl být na dobu neurčitou. Do zákona se dostanou také jednotné závěrečné zkoušky, jakási obdoba státních maturit pro učně. Návrh byl zveřejněn na webu připravované vládní legislativy.

Rozdělování peněz školám se změní i pracovní poměr ředitelů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Peníze mateřským, základním a středním školám se nyní rozdělují podle krajských normativů, ministerstvo dlouhodobě kritizuje, že na žáka jde v každém regionu jiná částka. Od roku 2015 by proto školy podle typu vzdělávání měly dostávat ve všech krajích na žáka stejnou částku. Zvláštní příspěvek pak budou bez ohledu na počet žáků dostávat ještě školky, školy pouze s prvním stupněm a školy zřizované svazkem obcí. Podle krajských normativů by měla být rozdělována jen menší část z celkem 77 miliard korun určených na regionální školství.

Změnit se má i podpora pro znevýhodněné žáky, ministerstvo už nechce dělat striktní výčet postižení, při nichž mají děti nárok na zvláštní opatření. Vzniknout má čtyřstupňový katalog podpůrných opatření, problémy školáka by se měly přednostně řešit ve škole, teprve poté v poradnách.

Ministerstvo chce také upravit pracovní poměr ředitelů škol. Od minulého roku totiž mají nově jmenovaní ředitelé funkční období jen na šest let a pracovní poměr na dobu určitou. "Tento stav je kritizován řediteli škol jako znevýhodňující jak z hlediska obecné právní jistoty, tak třeba podmínek přístupu k úvěrovým produktům a tak dále," uznalo ministerstvo. Od ledna 2014 by proto ředitelé měli mít pracovní poměr opět na dobu neurčitou, šestiletá funkční období zůstanou zachována. Úprava se bude týkat i stávajících ředitelů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

18:43 Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

Fotbalový šampionát se v Rusku neměl z mnoha důvodů konat. Touto větou vyšperkoval na závěr slavnost…