Rozpadne se Británie? Co chystají Skotové a Irové? Britové budou zklamaní, zaznělo u Smetany

14.12.2019 14:29

Redaktor Aktuálně.cz Martin Novák v rozhovoru s Emmou Smetanou v internetové televizi DVTV prohlásil, že Velkou Británii po brexitu nečeká pád do temnoty v podobě ekonomické apokalypsy, ale spousta Britů může být zklamána tím, že se jejch život po brexitu nijak nezlepší.

Rozpadne se Británie? Co chystají Skotové a Irové? Britové budou zklamaní, zaznělo u Smetany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Britská vlajka

Po čtvrtečních volbách je jasné, že většina Britů si přeje konečně ukončit brexitové martyrium. Ostrovní království s vysokou pravděpodobností opustí EU 31. ledna. Staronový britský premiér stojící v čele konzervativců Boris Johnson k tomu dostal velmi silný mandát.

Anketa

Vítáte vítězství Borise Johnsona v britských volbách ?

86%
7%
hlasovalo: 18802 lidí

Otázkou zůstává, jakou podobu získají budoucí vztahy EU a Velké Británie. Novák věří, že nakonec na obou stranách zvítězí pragmatismus a nejtvrdší zastánci totálního rozchodu s EU nezískají navrch. „Myslím si, že si Británie nějakým způsobem zachová ten přístup na jednotný trh a cla budou minimální. Je to v zájmu obou stran,“ upozornil Novák.

Nelze však vyloučit, že většina Skotů si vybere možnost zůstat v EU, a to cestou odtržení od Velké Británie. Obdobně se to může stát se Severním Irskem – tamní obyvatelé si mohou říct, že se připojí k Irské republice, aby zůstali součástí EU. „My sice říkáme, že Boris Johnson vyhrál volby ve Velké Británii, ale přesnější by bylo říct, že vyhrál volby v Anglii,“ podotkl Novák.

Výsledek čtvrtečních voleb byl také tvrdým úderem pro lídra labouristů Jeremyho Corbyna. který svou stranu dovedl k nejhoršímu výsledku od 30. let 20. století. „Říká se o něm, že to je člověk 70. let, že vlastně uvíznul v té době, ty jeho ekonomické názory odpovídají 70. letům. Ale myslím si, že jemu hodně ublížilo i to, že se vlastně nedokázal vyslovit, jestli chce brexit, nebo nechce brexit. Někteří lidé ho podezřívali, že on ho vlastně chce, ale chce ho proto, aby mohl v Británii dělat ty socialistické reformy, až takový ten radikální socialismus, podle vzoru Venezuely a tak dále,“ popsal Corbynovo uvažování Novák

„Spousta Britů očekává, že po brexitu se věci radikálně zlepší, včetně zdravotnictví, včetně platů, a někteří jsou toho názoru, že za stav, kdy to není příliš dobré nebo že to není lepší, tak že za to mohla EU. A teď je možné, že Británii nečeká žádná ekonomická apokalypsa, věci se nijak radikálně nezhorší – ale ony se nejspíš ani radikálně nezlepší. A to si myslím, že bude pro spoustu lidí zklamání, protože si říkali: tak teď jsme setřásli EU, tak budeme mít lepší zdravotnictví, budeme mít vyšší platy, budeme mít víc pracovních míst, bude se víc investovat. Ale ono to možná tak úplně nebude. Takže si myslím, že spoustu lidi čeká zklamání,“ dodal Novák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čtyři naháči v centru Prahy na solidaritu s Austrálií. Kolemjdoucí nevěřili vlastním očím

13:07 Čtyři naháči v centru Prahy na solidaritu s Austrálií. Kolemjdoucí nevěřili vlastním očím

REPORTÁŽ Ve čtvrtek 16. ledna se na Náměstí republiky v Praze uspořádal menší happening na podporu a…