Rumunsko: Fiala mlčí. Ale jiní v ODS se projevili

17.03.2025 4:44 | Komentář
autor: Radim Panenka

Horké dění v Rumunsku sleduje nejen celá Evropa, ale se znepokojením vše pozoruje i nová Trumpova americká administrativa. Poté, co rumunský ústavní soud potvrdil vyřazení opozičního kandidáta Calina Georgesca z prezidentských voleb, do závodu nastoupil pomyslný náhradník George Simion.

Rumunsko: Fiala mlčí. Ale jiní v ODS se projevili
Foto: Repro X
Popisek: Petr Fiala při projevu o zbrojení

Proti zásahu rumunské státní moci do voleb ale neprotestují jen Spojené státy, podle nichž potlačují demokracii a dávají najevo strach z vlastních voličů, ale silný protestní hlas se ozval i z Polska. Expremiér Mateusz Morawiecki podpořil Simiona a vyjádřil se, že „vyřazování nepohodlných kandidátů je kluzkou cestou ke zneužívání a omezování základních práv“.

Morawiecki byl polským premiérem za konzervativní stranu Právo a spravedlnost, se kterou úzce spolupracovala česká ODS Petra Fialy. Mají na rumunský problém stejný názor? Těžko říct, premiér Fiala totiž k otázce vyřazení oblíbeného opozičního Georgesca mlčí. 

ParlamentníListy.cz se zeptaly řady významných politiků Občanské demokratické strany, jak aktuální napjatou situaci v Rumunsku vnímají. Zajímalo nás také, zda není načase, aby se k věci oficiálně vyjádřili po vzoru Mateusze Morawieckého i oni. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vítek Prokop byl položen dotaz

Ústavní soud

Tvrdíte, že prezident chce, aby Ústavní soud: "stanovil vládě povinnost poskytnout prezidentovi republiky veškerou součinnost a aby uložil vládě nevytvářet prezidentovi administrativní ani jiné překážky při výkonu jeho ústavních pravomocí." Na to jste přišel jak, že říká ÚS jak má rozhodnout? Není s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

On ten Mlčoch často působí jako "pomalej",, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVlastík1 , 17.03.2025 10:51:10
ale to jsou možná mimikry. Třeba nejni pomalej ale rafinovanej a proto vysoce nebezpečnej. Ještě že Rumuni vytáhli do ulic aspoň uvidí do čeho se Mlčoch chystá. I když možná pivaři ani potom nezvednou v Čechistánu zadek od píva. To nás potom při hospodaření fialovejch ministrantů do pár let čeká hyperinflace a Řecko v český kotlině.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…