Rusnok v ČT: Ještě počkejme, jestli se sněmovna skutečně rozpustí

11.08.2013 12:41

Předseda vlády Jiří Rusnok ostře zkritizoval expremiéra Jiřího Paroubka (NS-LEV 21), popsal, co udělá jeho vláda v demisi s rozpočtem a uklidňoval občany, že případné rozpočtové provizorium není třeba démonizovat. Vláda také projedná koncepci energetické politiky státu, ale nebude tuto otázku uzavírat.

Rusnok v ČT: Ještě počkejme, jestli se sněmovna skutečně rozpustí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Rusnok

Premiér Jiří Rusnok v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize prozradil, zda pro něj bylo vyslovení nedůvěry jeho kabinetu studenou sprchou. Popsal také, do čeho se jeho ministři zřejmě ještě pustí.

V lednu se zpravidla neinvestuje

„Doufal jsem, že nás podpoří reprezentanti strany LEV 21,“ prohlásil v úvodu pořadu Rusnok s tím, že očekával od dvou levicových poslanců podporu své vládě. „Pan Paroubek je dobrý rétor, všechny nás zkádroval, ale řada toho, co říká, nemá hlavu ani patu,“ pokračoval premiér. Důrazně přitom odmítl, že by se pokoušel nakupovat poslance. Nemá informace ani o tom, že by se o to pokoušel jeho kancléř Vratislav Mynář.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Přípravné práce na uspořádání předčasných voleb již byly spuštěny, přesto je podle premiéra třeba vyčkat na to, zda se sněmovna skutečně rozpustí. „Zatím stále funguje. Současně platí, že je třeba ještě projednat řadu zákonů, bez kterých by v Česku mohl hrozit chaos. Jde především o balík doprovodných zákonů k občanskému zákoníku,“ poznamenal Rusnok. „Nesmíme ale zapomínat ani na zákon o obnovitelných zdrojích nebo přípravu státního rozpočtu.“

Hrozí nám i rozpočtové provizorium, ale podle předsedy vlády to není třeba démonizovat. Pokud bude rozpočtové provizorium, tak podle prvního muže kabinetu platí, že v lednu zpravidla stejně žádné zásadní investiční kroky neprobíhají. Vláda připraví návrh, v němž se bude opírat o strukturu mandatorních výdajů a několik kroků podle možností. Nová vláda bude moct rozpočet upravit podle svých představ. „I když na to nebude mít příliš velký prostor," upozorňuje Rusnok. Problém bude např. ve výpadku sedmi miliard příjmů, které měly původně přijít z aukce kmitočtů pro nového operátora.

Ponoří se ministr vnitra Pecina do předvolební kampaně?

Rusnok zatím nechce řešit, co bude, až se někteří jeho ministři ponoří do předvolební kampaně. Takové indicie má ze strany ministra vnitra Martina Peciny, ale tomu nechce přes média vzkazovat, jak by si měl jako krizový ministr počínat. Rozebere to nejprve s ním v případě, že ministr Pecina aktivně vstoupí do předvolebního klání. Spíše bude třeba zabývat se například otázkou zrušení sKaret, tento krok bude nezbytné administrovat.

Stejně tak prý rozhodně není pravda, že by prezident Miloš Zeman žádal Jiřího Rusnoka o přijetí ministerského postu a výměnou za to mu později nabídl post člena Bankovní rady ČNB. Žádná taková domluva prý neexistuje, ačkoli sám Rusnok připouští, že se v radě možná později objeví.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…