S Fialou ne! Pirátka Gregorová by pohřbila koalici. Panuje strach

13.11.2021 19:20

Pirátská strana o tomto víkendu hlasuje, zdali by měla vkročit do vlády pod vedením Petra Fialy (ODS) – a od mnohých jejích členů se již začínají množit hlasy, které před pirátským vládním angažmá důrazně varují. „Tato vláda je nám unikátně nenakloněna,“ burcuje před vstupem Pirátů do vlády pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. V rozhovoru pro Respekt vyjádřila přesvědčení, že spojení se Starosty je „kočkopes“ a strany nejsou vzájemně kompatibilní. „Opravdu se bojím,“ zhrozila se v rozhovoru, že cítí od vznikající vlády velké nebezpečí.

S Fialou ne! Pirátka Gregorová by pohřbila koalici. Panuje strach
Foto: Repro FB
Popisek: Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti)

Anketa

Zvládne Fialova vláda covid lépe než Babišova?

3%
94%
hlasovalo: 36236 lidí
Piráti tento víkend na uzavřeném fóru rozhodují, zda vstoupí do vlády Petra Fialy. Proč se do toho části strany nechce, vysvětluje europoslankyně Markéta Gregorová, která bude hlasovat pro opozici. Jak je pro ni důležité,  že voličům slibovali Piráti podíl na vládnutí, a kolik odstínů má princip?

Gregorová míní, že by možná cesta do opozičních lavic pirátské partaji prospěla více, nežli snaha být ve vládě za každou cenu. „Při tom, jaká ta vláda je a jaká bude, je dost možné, že můžeme pro naše voliče udělat víc z opozice,“ míní s tím, že v koalici by Piráti museli „držet trochu víc ústa a krok“.

Jmenuje, že ve vládě tak budou muset případně Piráti strpět kompromisy i ve věcech, proti kterým by jinak hlasitě bojovali.

Bc. Markéta Gregorová

  • Piráti
  • Pro kontakt použijte marketa.gregorova@europarl.europa.eu.
  • europoslankyně

V opozici by naopak dle europoslankyně měla její strana možnost více ovlivnit veřejné mínění ve věcech, se kterými piráti nesouhlasí. „Kdybychom byli v opozici, budeme vlastně nejsilnější opoziční hlas a můžeme si dovolit bít na poplach. A následně tlak společnosti způsobí, že si vláda nedovolí ten špatný krok udělat. Protože lidé budou křičet, že toto tedy ne. Myslím si, že je to realistická varianta,“ nastínila Gregorová v rozhovoru pro Respekt.

Příkladem nepříliš vydařené vládní spolupráce politička jmenuje vládu ODS se Zelenými. Zelené podle ní ODS „zničila tím, že měla víc zkušeností“. „Když něco chtěli změnit, tak jim to neschválila, což nám může tato vláda dělat také, abychom vypadali nekompetentně. A pak ODS házela na Zelené v médiích všechny chyby. Protože to měli obšancované,“ zhodnotila.

Vládní spolupráci Pirátů dle jejího mínění ohrožuje „unikátní nenakloněnost“ vznikající vlády Petra Fialy (ODS) k jejich názorům. „Já jsem velice liberální a do velké míry progresivní a tato vláda je pro mě až nebezpečně konzervativní. Já se bojím o svá práva ženy například, opravdu bojím, a budu ráda, když budeme moci křičet nahlas, co se ve vládě děje, než potichu ve vládě doufat, že to alespoň trochu vylepšíme,“ hrozí se europirátka.

Přestože se zatím snaží Starostové jít Pirátům v jejich požadavcích naproti, není podle Gregorové jisté, jak se nakonec zachovají jednotliví lidé zvolení za STAN a pro co budou jak zvedat ruku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Oddluženi

Dobrý den proč nemají občané stejné podmínky jak firmy co jdou do insolvence ?? Proč nestačí splatit 30% dluhu do 7 let ??

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

15:00 „Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

Tanky od Západu Ukrajina dostane. Jak vojenští experti podotýkají, nebude to ovšem bez problémů, už …