Sehnal: Předčasné volby nemají smysl. Babiše dřív neodstraní a posílí vliv Zemana

18.05.2021 15:55

Požadovat za současné situace vyslovení nedůvěry vládě a předčasné volby, když je řádný termín skoro za čtyři měsíce, nedává podle předsedy Aliance pro budoucnost Pavla Sehnala smysl. “Prezident by jen získal větší vliv a současnou vládu by to od moci neodstavilo,” vysvětluje.

Sehnal: Předčasné volby nemají smysl. Babiše dřív neodstraní a posílí vliv Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Sehnal, předseda APB

Sněmovní volby se blíží a mezi tím se nejspíš bude konat hlasování o nedůvěře vládě. “Jak už několikrát řekl prezident Zeman, i kdyby poslanci Babišově vládě vyjádřili nedůvěru, žádné předčasné volby nebudou a nechá ji dovládnout až do řádného termínu,” připomíná Pavel Sehnal.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 18.5.2021)

3%
hlasovalo: 16810 lidí

“Jeví se tak jako pravděpodobné, že se vláda řádných voleb dožije. Doba už je tak krátká, že předčasné volby tak narychlo organizovat by prakticky znamenalo, že by probíhaly ve velmi podobném termínu jako volby řádné. Možná pouze prezident získá díky aktuální situaci větší možnost do celého procesu a různých rozhodování vstupovat a ovlivňovat,” míní.

Sehnal se obává, že v případě předčasného konce vlády Andreje Babiše by se v jistém smyslu mohl opakovat scénář z roku 2017. “K panu Zemanovi mohou mít občané různý vztah, ale mně se na něm nelíbí, že Ústavu coby základní právní dokument České republiky využívá k tomu, aby prosadil více svůj vliv. Viděli jsme to už při volbách v roce 2017, kdy dokola opakoval, že pověří pana Babiše sestavením vlády, a v případě, že by vláda důvěru nedostala, pověří ho znovu,” připomíná šéf Aliance pro budoucnost. 

“Tím se celá linie antibabišismu postavila do pragmatického světla. Za normálních okolností by po neúspěšném pokusu dal prezident mandát k sestavení vlády někomu jinému. Z tohoto pohledu je k ničemu vyžadovat předčasné volby, protože by tím role prezidenta opět stoupla. Chce to trpělivost, věnujme se kampani a počkejme na řádné volby, po kterých bude nová vláda sestavena co nejrychleji,” dodal Pavel Sehnal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

18:48 Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) má nového nepřítele – internetovou skupinku tzv. Českýc…