Senátoři se staví proti přímé volbě prezidenta

12.03.2011 6:50

V horní komoře Parlamentu zpochybňují senátoři nápad na změnu volby prezidenta. Varují, že se v Senátu nejspíš nenajde potřebná ústavní většina pro přijetí takové změny ústavy.

Senátoři se staví proti přímé volbě prezidenta
V Poslanecké sněmovně se koalice s opozicí shodla na přímé volbě prezidenta. Senátoři jsou ale proti. Přitom souhlas Senátu je důležitý, je potřeba minimálně 49 hlasů.

Se senátory nikdo nejednal

„V senátorském klubu ODS na to rozhodně jsou různé názory, vůbec nejsme jednotní. Já osobně mám s přímou volbou velký problém. Nelíbí se mi snižování pravomocí hlavy státu, stejně jako zavedení tzv. impeachementu," řekl senátor z ODS Petr Bratský serveru Aktuálně.cz.

I další senátoři pochybují o přímé volbě prezidenta, například předsedkyně senátního klubu TOP 09 a Starostů Soňa Paukrtová. Její klub ovšem tuto změnu ústavy podporuje.

Velká část horní komory je proti přímé volbě

"Zatím nám nikdo nebyl schopen vysvětlit, proč vůbec musíme nebo chceme měnit způsob volby prezidenta. Vždyť to neodpovídá našemu parlamentnímu systému," vysvětluje Paukrtová na serveru Aktuálně.cz.

"Neopírá se to o tradice, rovněž bych nedoporučoval tu přestavbu pravomocí," pokračuje v podobném duchu senátor Jaroslav Doubrava, který kandidoval za Severočechy.cz.

Novým způsobem volby hlavy státu se zabývala i senátní komise pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury. Její členové napříč ze všech politických stran ale přímou volbu odmítli.

Kubera shání lidi na protest

Senátor za ODS Jaroslav Kubera shání v Senátu dostatečný počet lidí, aby pro přijetí změny ústavy nebyla k dispozici ústavní většina .

Nelíbí se mu, že Senát nebyl vyzván k diskusi o takové změně. A chce souhlas senátorů vyměnit například za jinou změnu Ústavy, která dá státu povinnost „platit za nápady ministerstev, které musejí teď platit obce".

Podle Havla se politici nevzdají pravomoci volit prezidenta

I bývalý prezident Václav Havel si myslí, že nedojde k přijetí přímé volby hlavy státu. Politici by tak přišli o jednu z nejvýznamnějších kompetencí a do toho se jim nebude chtít.

„Zdá se ale, že se politici chystají rozvinou velkou míru tvořivosti kolem kompetencí prezidenta, a mám dojem, že to je ve skutečnosti zakamuflovaný nesouhlas s celou přímou volbou. Všichni ji sice odhlasovali, ale žádný ji nechce," myslí si Havel.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zeman? Vůdce hyen!“ Drsná dohra show prezidenta: Zase Polčák!

18:40 „Zeman? Vůdce hyen!“ Drsná dohra show prezidenta: Zase Polčák!

Někdejší poradce premiérů Mirka Topolánka a Jana Fischera či vicepremiéra Pavla Bělobrádka Martin Sc…