Síkela ohlásil, co by se muselo provést, kdyby Rusové neobnovili dodávky plynu

17.07.2022 13:47

Rusko od pondělí pozastavilo na deset dní přepravu plynu do Evropy plynovodem Nord Stream 1 kvůli údržbě potrubí. V případě, pokud své dodávky plynu do Evropy poté neobnoví, bude nutné změnit platné regulační stupně a přijmout nová pravidla, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v rozhovoru pro Radiožurnál. Píší o tom Novinky.cz.

Síkela ohlásil, co by se muselo provést, kdyby Rusové neobnovili dodávky plynu
Foto: Repro ČT
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Současné platné regulační stupně a pravidla nejsou podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely připraveny na situaci, kdy by byl dlouhodobý nedostatek plynu přes topnou sezonu. „Kdyby měl podnik tři provozovny a my bychom mu poslali méně plynu pro všechny, jak to stanovuje současná vyhláška, tak by je musel všechny tři zavřít,“ prohlásil před pár dny před novináři v Bruselu Síkela. „Musíme proto připravit takové legislativní nástroje, abychom podniku poslali plný tlak třeba pro dvě provozovny a on by byl nucen zavřít jen jednu,“ dodal.

„Abychom udrželi průmysl v chodu, což potřebujeme, zejména jeho klíčové části, tak samozřejmě bychom museli vyzvat i obyvatelstvo, aby se do určité míry uskromnilo,“ řekl, co bude nutné v případě, že Rusko dodávky plynu do Evropy neobnoví či omezí.

Dle aktuálních pravidel by se při kritickém nedostatku plynu dodávky zachovaly jen domácnostem a kritické infrastruktuře, například nemocnicím. Existuje deset tzv. odběrových stupňů pro omezování spotřeby. V prvním stupni by se podle dřívějšího vyjádření MPO omezily dodávky zákazníkům, kteří mají možnost přejít na jiné palivo.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Oddluženi

Dobrý den proč nemají občané stejné podmínky jak firmy co jdou do insolvence ?? Proč nestačí splatit 30% dluhu do 7 let ??

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Havel-Pavel? Aplauduje se lidem, kteří stáli proti Havlovi!“ Hořký vzkaz voličům generála. Podepsána Natálie Kocábová

21:48 „Havel-Pavel? Aplauduje se lidem, kteří stáli proti Havlovi!“ Hořký vzkaz voličům generála. Podepsána Natálie Kocábová

Poté, co hudebník Michael Kocáb odsoudil, že o křeslo prezidenta bojují osobnosti s komunistickou mi…