Šíp: České dráhy budou muset zvednout kvalitu. Na koleje vyrazily první RegioJety

26. 9. 2011 10:22

Na hlavní železniční trať spojující Ostravu s Prahou dnes poprvé vyjel spoj konkurující Českým drahám. Denně budou jezdit tři spoje RegioJetu každým směrem. Výhledově by trať mělo obsluhovat šest vlakových souprav a 18 spojů denně. "Ve vlaku je klimatizace, připojení na internet a stevardka tu rozdává kávu, vodu a noviny," popsal reportér Radiožurnálu. Dráhy budou nyní muset zvednout kvalitu, připomněl pak bývalý ředitel ČD Emanuel Šíp.

Šíp: České dráhy budou muset zvednout kvalitu. Na koleje vyrazily první RegioJety
reklama
Monopol státních drah definitivně končí. Na trasu Havířov - Praha se totiž v podnělí ráno vydal první žlutý rychlík soukromého podnikatele Radima Jančury. Jak připomněl Český rozhlas, souprava RegioJet byla vyprodaná. Z Havířova na Karvinsku vyrazila v 05:20 a do hlavního města dorazila podle jízdního řádu v 09:34.

Vyprodané jsou i další spoje. „Společnost proto některé vlakové soupravy posílila," řekl v pondělí mluvčí dopravce Aleš Ondrůj.

„Vagóny prošly důkladnou rekonstrukcí, jsou klimatizované, u každé sedačky je zásuvka na elektřinu, připojení na internet. Stevardka rozdává kávu, vodu a noviny," popsal reportér Radiožurnálu.

Internet a noviny vždy

Českým drahám chce RegioJet konkurovat také poskytovanými službami. Kvůli tomu prošly stevardky náročným výběrovým řízením, ve kterém se zkoumaly jejich psychologické a jazykové předpoklady. „Cestujícím budou pokaždé nabízet bezplatné bezdrátové připojení k internetu a zdarma denní tisk a nápoje," připomněl k tomu Radiožurnál.

Cena základního jízdného koupeného buď ve vlaku, nebo na nádraží, se vyšplhá u RegioJetu na 420 korun. U Českých drah je to o 18 korun více. S kreditní jízdenkou zaplatí cestující u RegioJetu 230 korun, u Českých drah s In-kartou 329 korun, informoval rozhlas.

Šíp: České dráhy se budou muset přizpůsobit

Podle bývalého ředitele Českých drah Emanuela Šípa, se dráhy budou muset přizpůsobit, aby mohly v konkurenci obstát.

„Určitě se pokusí zvednout kvalitu. Na jednu stranu budou chybět prostředky, na druhou to, čím je možné posloužit zákazníkům, není to nejdražší, co na železničním byznysu existuje," řekl rádiu Šíp.

V prosinci by na železnici měla prorazit i další soukromá firma LeoExpress. Šíp se ale zahlcení českého železničního trhu neobává.

„Právě v době, kdy stát řeší úplně jiné problémy, jsou soukromí investoři jediní, kteří mohou na železnici přinést peníze," dodal v rozhovoru pro rozhlas bývalý ředitel Českých drah.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státu se z příspěvků na solární elektrárny vrací zpátky polovina, více než 14 miliard korun ročně

8:30 Státu se z příspěvků na solární elektrárny vrací zpátky polovina, více než 14 miliard korun ročně

V našem mediálním prostoru pravidelně slýcháme nespočet prohlášení o vysokých částkách, které stát k…