Skandál z Francie: Dostali peníze, aby napravili hlavy „zlým“ muslimům. A takhle to dopadlo

02.08.2017 11:44

Loni v září ve Francii otevřeli první tzv. „deradikalizační centrum“, které bylo určeno pro mladé muslimy ve věku mezi osmnácti a třiceti lety. Z plánovaných třinácti center však zůstalo jen u toho prvního – a i to se nyní zavírá.

Skandál z Francie: Dostali peníze, aby napravili hlavy „zlým“ muslimům. A takhle to dopadlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pray for Paris

Francouzská vláda se loni rozhodla postupovat proti rostoucí radikalizaci mladých muslimů skutečně originálním způsobem. Ovšem z velkolepého plánu nezůstal po pár měsících kámen na kameni a úřady nyní otevřeně přiznávají, že vše skončilo fiaskem. Loňské září však takovému neslavnému konci vůbec nenasvědčovalo. Otevření prvního centra v okázalých prostorách zámečku Château de Pontourny z 18. století vzbuzovalo velké naděje.

Luxusní ubytování v jednolůžkových pokojích si však příliš mnoho muslimů neužilo. Projektu se účastnilo jen devět mladých muslimů a žádný z nich desetiměsíční program nedokončil. V únoru již zel malebný zámeček v regionu Loire prázdnotou a úřadům tak nyní nezbylo než jej uzavřít. Řečeny slovy klasika, francouzská vláda to myslela dobře, ale dopadlo to jako vždycky. Přitom „deradikalizace“ by mnoha francouzským muslimům skutečně „slušela“.

Anketa

Měli by Italové zatýkat pracovníky neziskovek, které vylovené migranty vozí do Itálie?

99%
1%
hlasovalo: 12588 lidí

Po sérii teroristických útoků v zemi úřady došly k závěru, že ve Francii žije minimálně 15 000 podezřelých radikálních islamistů, z nichž u asi 4000 vážně hrozí, že mají v úmyslu zrealizovat teroristický útok. Centrum pro prevenci, integraci a občanství v regionu Loire mělo být pilotním projektem, který chtěly úřady rozvíjet po celé zemi. O to tvrdší je nyní pro jeho navrhovatele, jakým způsobem vše skončilo.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.

Jednou ze zásadních překážek se staly obavy místních obyvatel. Jen malý počet z nich se hodlal smířit s faktem, že v jejich blízkosti bude „dobrovolně“ pobývat několik desítek potenciálních teroristů. „Deradikalizační“ centrum se tak rozhodlo stanovit pro přijetí do programu přísnější kritéria. Adept na deradikalizaci tak nesměl mít „na triku“ žádné obvinění spojené s terorismem, nesměl nikdy bojovat v Sýrii na straně ISIS a nesměl být bezpečnostní hrozbou.

Ve výsledku tak zbrusu nové centrum nikdy nesplnilo svoji úlohu, kterou rovněž bylo ulehčit standardním věznicím, kde se to islámskými radikály jenom „hemží“. Jak navíc v polovině března uvedla senátorka Esther Benbassová, která byla součástí vyšetřovací komise, deradikalizační centrum nesplnilo svůj slib místní komunitě. Jeden z devíti účastníků programu byl bezpečnostními složkami považován za mimořádně nebezpečného a další byl napojen na teroristy, kteří v listopadu 2015 zaútočili na Betaclan.

Benbassová ve své analýze kritizovala nejenom vládu, ale zmínila také případ nevládní neziskové organizace, kterou před třemi lety otevřela na předměstí Paříže aktivistka Sonia Imloulová. Hlavním cílem této „NGO“ byla rovněž radikalizace. Ovšem po čase se přišlo na to, že dotace od státu na podporu fungování centra ve výši 60 000 eur šly na osobní účet Imloulové a ta zaměstnávala tři své spolupracovníky bez potřebných dokumentů. Letos v březnu byla odsouzena ke čtyřem měsícům vězení.

Dalším symbolem selhání státní podpory neziskovkám se pak dle serveru France24 stala spisovatelka Dounika Bouzarová se svojí neziskovkou CPDSI. Také jejím hlavním cílem byla deradikalizace mladých muslimů. Díky přízni médií se z Bouzarové, jejíž otec byl Alžířan, stala poměrná známá figura a její snahy byly všeobecně velmi oceňovány. Později se ale ukázalo, že od státu dokázala získat 800 000 eur, a její výsledky tomu zdaleka neodpovídaly.

Bouzarová pro své PR často využívala případ mladé Francouzky, která vystupovala pod pseudonymem Léa. Ta plánovala útok na synagogu v Lyonu, ale podle Bouzarové byla naštěstí včas „deradikalizována“ její neziskovkou. O měsíc později však bylo odhaleno, že ani tento jediný prezentovaný příběh neskončil happy endem. Léa žádnou zázračnou deradikalizaci neprodělala a skončila opět ve vězení.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vím, co bylo ve skladu... Kauza Vrbětice uzavřena. Pak zaznělo něco, co řečeno nebylo

17:27 Vím, co bylo ve skladu... Kauza Vrbětice uzavřena. Pak zaznělo něco, co řečeno nebylo

O tom, že ve Vrběticích rozhodně nebyla škoda za miliardu, se rozhovořil bezpečnostní analytik Jaros…