Skoro jako v Česku. Macron tlačí reformu „na hulváta“. Tak mu zazpívali

17.03.2023 11:40 | Zprávy

Ve Francii to již několik týdnů vře. Lidé protestují proti chystané důchodové reformě z pera vlády prezidenta Emmanuela Macrona, která počítá s posunutím věku odchodu do důchodu ze současných 62 let na 64 let. V Česku v současné době platí věková hranice 65 let a vláda Petra Fialy (ODS) uvažuje o posunutí hranice na 68 let. Server britského listu The Guardian upozorňuje, že Macron chce reformu protlačit silou. Nebude-li zbytí, i proti vůli poslanců.

Skoro jako v Česku. Macron tlačí reformu „na hulváta“. Tak mu zazpívali
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident Francie, Emmanuel Macron

Politická půda ve Francii je poslední dobou pořádně horká. Tamní prezident Emmanuel Macron je odhodlán změnit parametry důchodového systému a posunout věk odchodu do důchodu z dnešních 62 let na 64 let. Jeho vláda nemá však v dolní komoře francouzského parlamentu – Národním shromáždění – většinu. A tak se zrodil plán, že důchodová reforma projde stůj co stůj, bez ohledu na to, co si o ní myslí poslanci.

Vládě to umožňuje článek 49.3. ústavy Francouzské republiky, která může v zájmu republiky přijmout zákon, pokud má dojem, že to nelze jinak. Národní shromáždění může tomuto kroku čelit tím, že do 24 hodin vysloví nedůvěru celé vládě, a tím kabinet shodí. Tento čas vyprší dnes před šestnáctou hodinou odpoledne.

Klub poslanců Národního sdružení v čele s Marinne Le Penovou už oznámil, že se pokusí hlasování o vyslovení nedůvěře vládě vyvolat.

Když bylo oznámeno, že vláda bude takto postupovat, poslanci krajní levice povstali v poslaneckých lavicích a začali zpívat francouzskou hymnu, kterou se snažili překřičet premiérku, aby nebylo slyšet, čím obhajuje postup vlády. Poslanci krajní levice označili krok vlády za velkou porážku a projev slabosti. Vládu obvinili z toho, že se chová „brutálně nedemokraticky“.

Macron řekl ministrům kabinetu, že „finanční rizika jsou příliš velká“, pokud by zákon poslanci odmítli.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Je to stejné, u nás i ve Francii. Je nutné okrást lidi, aby bylo na americkou válku na Ukrajině., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusefuki , 17.03.2023 12:32:10

|  6 |  0

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…