Sobotka vyzval Nytrovou, aby se za slova o homosexuálech omluvila. Ta to odmítla

15. 7. 2016 18:32

Premiér a šéf vládní ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval poslankyni své strany Pavlínu Nytrovou, aby se za své „nemístné a urážlivé výroky“ o homosexuálech omluvila. Pokud by i v budoucnu pokračovala v podobných prohlášeních, za ČSSD by už nemohla kandidovat. Premiér to dnes uvedl po schůzce s Nytrovou v tiskové zprávě. Poslankyně ve středu ve Sněmovně v debatě o novele zákona o registrovaném partnerství mimo jiné řekla, že homosexuálové se budou snažit legalizovat sex s dětmi. Dnes po schůzce se Sobotkou novinářům řekla, že si za svými slovy stojí a omlouvat se nebude.

Sobotka vyzval Nytrovou, aby se za slova o homosexuálech omluvila. Ta to odmítla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavlína Nytrová.

„Požádal jsem poslankyni Nytrovou, aby se omluvila za nemístné a urážlivé výroky, kterých se dopustila během svého vystoupení v Poslanecké sněmovně. Zdůraznil jsem jí, že jakékoliv šíření netolerance a nenávisti vůči sexuálním minoritám je v rozporu s hodnotami a programem sociální demokracie,“ uvedl Sobotka. Připomněl, že sociální demokracie patřila mezi strany, které zákon o registrovaném partnerství podpořily.

Homosexuálové jsou prý většinou promiskuitní

Norma začala platit od července 2006. Sněmovna debatovala o novele, která by umožnila registrovaným partnerům adoptovat dítě svého protějšku. Předlohu připravila skupina poslanců všech stran kromě lidovců už v roce 2014. Podobný návrh předložili také zákonodárci předchozí Sněmovny. Kvůli pádu tehdejší vlády Petra Nečase se ale nestihl projednat. Nytrová v debatě řekla mimo jiné to, že homosexuálové jsou většinou promiskuitní, mají nadprůměrný sklon k alkoholu a je u nich vyšší míra duševních poruch. V Českém rozhlase pak prohlásila, že homosexuální lobby podniká postupné kroky, aby nastolila nadvládu nad heterosexuální skupinou.

Nytrová si za svými slovy stojí

„Pokud by paní poslankyně v tomto způsobu argumentace pokračovala i v budoucnosti, bylo by to neslučitelné s její jakoukoliv kandidaturou za ČSSD,“ uvedl Sobotka.

Nytrová médiím po schůzce s premiérem řekla, že její formulace sice byla tvrdá, ale že si za ní stojí. Omlouvat se nebude, kandidovat neměla v úmyslu.

Nytrová řekla, že použila nevhodnou argumentaci. Nemyslela tím prý ale, že homosexuál je pedofil. Její vyjádření se homosexuálů v České republice vůbec netýkalo, chtěla upozornit na ohrožení tradiční rodiny. Zopakovala, že zvýšený výskyt pedofilie a drogových a alkoholových závislostí u homosexuálů prokazují studie. Na otázku, o jaké studie se jedná, neodpověděla. Poslankyně řekla, že mezi homosexuály má kamarády a zná i rodiče homosexuálů. Podotkla, že by všem přála kvalitní život, děti ale mít nemohou – stejně „jak si slepý nemůže sednout za volant“.

Někteří poslanci jí prý děkovali

Od výroků poslankyně ČSSD se distancovali nejen politici sociální demokracie, ale i jiných stran. Podle místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) by Nytrová s takovými názory „měla přestoupit do jiné strany“. Nytrová dnes novinářům řekla, že jí poslanci z ČSSD i jiných stran naopak ve sněmovních kuloárech pak za její vyjádření děkovali.

Podobnou novelu jako poslanci sepsal také ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), a to právě kvůli průtahům kolem normy ve Sněmovně. Návrh změn zákona o registrovaném partnerství by měla brzy projednávat vláda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

7:35 „Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor MF Dnes. Znovu v něm zaútočil na Senát, rýpl si do vrchního s…