Starosta setřel ekologa kvůli D8: Honíte si ego a lidé trpí!

26.07.2012 23:00

V Událostech, komentářích České televize se ve čtvrtek večer diskutovalo o dostavbě dálnice D8 přes České středohoří. Ta se v týdnu opět zkomplikovala rozsudkem ústeckého soudu, který odebral stavební povolení k dostavbě posledních patnácti kilometrů ústecké dálnice.

Starosta setřel ekologa kvůli D8: Honíte si ego a lidé trpí!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto
reklama

O důsledcích debatoval starosta obce Velemín, přes kterou vede současný tah Českým středohořím, a Miroslav Patrik, aktivista organizace Děti země, která svými protesty dostavbu dálnice oddaluje.

Starosta Velemína Jiří Skalický hned v úvodu zrekapituloval: „Staví se od roku 2007 a ty problémy se opakují.“ Následně ekologovi důrazně připomněl, že „kvůli přetížení obcí současnou silnicí tady trpí lidé i příroda, kterou oni údajně hájí“.

„Správní řád umožňuje všem účastníkům řízení, pokud jsou dotčena jejich práva, se bránit“, odráží námitky Miroslav Patrik z Dětí země.

Aktivisté hledají již jen zástupné problémy

Podle starosty Skalického však ekologické organizace v devadesátých letech nevyužily možnost aktivně ovlivnit umístění stavby v Českém středohoří, protože tam nechtěly stavět vůbec. „Tam ztratily možnost to ovlivnit a pak už si hledali jen zástupné problémy,“ myslí si starosta.

Patrik opět kontroval vzýváním právního státu, který prý nesmí být narušován. „To není spor mezi ekology a občany. Je to spor o to, jestli chceme právní stát, nebo něco jiného,“ bránil se. Hlavní problém byl podle něj v tom, že „úředníci i investoři na názory ekologů kašlali a doufali, že to nějak ustojí.“

Starosta reagoval dalším připomenutím situace v obci Velemín. „Hluk, prach, zvýšená nehodovost- to všechno tu prožíváme. A pokud jde o přírodu- denně jsme tu svědky přejíždění zvěře. V první ochranné zóně Chráněné krajinné oblasti! To je ochrana přírody?“ rozčiluje se starosta.

Podle ekologisty Patrika zde však existuje střet dvou zájmů. I ekologové sami si prý kladli otázku, zda nemá ochrana občanů před zvůlí státu negativní vedlejší účinky. „My jsme se rozhodli, že za právní stát musíme bojovat,“ prohlásil aktivista Dětí země. Důsledek jde podle něj na vrub státu, který kašle na své občany a na dodržování práva.

Starosta Skalický však jeho chování vnímá jednoznačně: „Dosáhnete posílení ega, ale lidé tím budou trpět,“ vzkázal aktivistovi. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

20:13 Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

Komentátorka Karolina Stonjeková varuje před vlnou „nových mladých komunistů“. Avšak nemyslí jimi čl…