Studenti by se smířili s „motivačním“ školným, vadí jim ale korupce

16.11.2011 17:48

Studenti by se smířili se školným, pokud by jeho výše nepřesáhla pět tisíc korun za semestr. Zároveň si však stěžují na stav českého školství, který se zavedením školného nezlepší. To může fungovat pouze jako motivace ke studiu. Vyplynulo to z průzkumu České studentské unie mezi desítkami zástupců studentských organizací.

Studenti by se smířili s „motivačním“ školným, vadí jim ale korupce

„Studenti by byli i ochotni platit školné, ale když vidí, jak díky různým korupčním kauzám přichází státní pokladna zbytečně o miliardy, tak se přirozeně ptají, proč by měli tyto ztráty platit právě oni ve formě školného," uvedl předseda České studentské unie Jiří Kohout pro ČTK.

Univerzity špatně hospodaří

Studenti navíc nejsou spokojeni s tím, jak univerzity s penězi hospodaří a vadí jim, že nad nimi není žádná kontrola. Podle Kohouta se tak 75 procent studentů domnívá, že školné problémy českého školství neřeší.

Mezi závažné problémy školství zmínili studenti nedostatek financí, kvalitu škol a slabou podporu vědy. „Velmi mě znepokojuje, že celá polovina studentů vnímá jako problém školství klientelismus, financování sporných aktivit a neprůhledné financování školy," dodal Kohout.

Sledujeme téma Školné

Školné jako motivace

Studenti připouští, že školné však může fungovat jako motivace ke studiu a univerzity by opustili lidé, kteří zde jsou pouze kvůli pobírání výhod. Zároveň se ale obává, aby školné neohrozilo sociálně slabší studenty.

Vláda přišla s návrhem odloženého školného, které by platili zpětně již výdělečně činní absolventi. Ministerstvo školství chce do konce listopadu předložit návrh zabývající se odloženým školným ve výši 10 tisíc korun za semestr. Současně s ním by se zavedly studentské půjčky, granty a spoření.

Čtěte více:
Bohdalová (ČSSD): Školné? Ne!
Půjčku za školné by mohl platit zaměstnavatel, míní ministr Dobeš
Zástupci vysokých škol odmítají školné. Studenti ho prý nedokáží splatit



Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…