Sýrie: Co to na nás hraješ, Erdogane? Vždyť jsi impotent, zaznělo z Ruska

06.12.2016 10:31

„Jestli vy máte právo na Krym, my si zamlouváme Sýrii a Irák, máme na to stejné právo,“ takovou logikou se podle experta na Blízký východ Evgenije Satanovskije řídí turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Své názory ruský politolog prezentoval na rozhlasové stanici Vesti FM.

Sýrie: Co to na nás hraješ, Erdogane? Vždyť jsi impotent, zaznělo z Ruska
Foto: tccb.gov.tr
Popisek: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

„Všechno to, co momentálně provádí turecká armáda, má dovést k jednomu hlavnímu cíli – Erdogan má v úmyslu obsadit několik klíčových, strategických pozic uvnitř Sýrie,“ míní expert. Celá operace podle ruského politologa započala 24. listopadu, kdy se turecká armáda odhodlala „vyčistit“ oblast o rozloze pěti tisíc kilometrů čtverečních. „Své rozhodnutí Turci nekonzultovali s Evropany ani s Američany,“ dodává Satanovskij.

Erdoganova prohlášení o tom, že turecká armáda v Sýrii chce svrhnout režim Bašára Asada, nejsou zcela v souladu s jeho snahami naladit diplomatické vztahy s Moskvou. Ruský politolog má v úmyslech tureckého lídra ovšem zcela jasno.

Turecká armáda se nachází na území Sýrie. Momentálně se blíží k městu al-Bab, které je pro Erdogana ze strategických důvodů velmi důležité.

„Jestliže město turecká armáda nedostane pod kontrolu, může dojít i k vytvoření jednotné kurdské enklávy od Kobani až po Azaz, kde by Kurdové mohli založit syrský Kurdistán. Sjednocení regionu Rožava s Kurdy z Kobani a Afrina je Erdoganův nejhorší sen,“ míní expert.

Turecký prezident se prý uchyluje k imperialismu, hodlá vytvořit jakousi novou Osmanskou říši. To se podle experta projevuje tak, že se Erdogan situuje do role ochránce všech sunnitů a čím dál více se přibližuje tureckým nacionalistům.

„S vidinou naplnění svých imperialistických plánů se Erdogan spojil s ‚turkomany‘ – teroristy z tak zvané Syrské svobodné armády, kteří mu pomáhají s obléháním klíčových měst. Přitom plánům tureckého prezidenta stojí v cestě hlavně Rusko.“

„Erdoganova utkvělá představa o tom, jak za něj bude Moskva tahat kaštany z ohně, se nenaplnila. Turecký prezident si od Ruska žádal jasné garance toho, že za něj bude vyvíjet tlak na Damašek, aby nereagoval na tureckou intervenci. Damašek ovšem zareagoval. Syrská armáda v rámci útoku na pozice tureckých vojsk a jejich spojenců zlikvidovala tři vojáky a deset jich zranila,“ uvádí Satanovskij.

V Ankaře prý spřádají plány na to, jak získat Moskvu na svou stranu, aby byla „tím psem, který vrtí tureckým ocasem“. Nicméně ruský prezident Putin se prý stavět mezi Syřany a Turky rozhodně nehodlá. Naopak, ruská technika protiletecké obrany nepřetržitě monitoruje turecká letadla, u syrských břehů je přítomná ruská letecká jednotka a několik ponorek. Tuto techniku potřebuje mít Erdogan na své straně, to se mu prý ovšem dokázat nepodaří.

„Impotent nemůže plnit své manželské povinnosti, protože nemá čím. Erdogan je v podobné pozici – nemá dostatek prostředků na obsazení Sýrie,“ míní expert.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: fib

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výbuch ČSSD! Generál Blaško zvolen. Saša Vondra také. Štětina končí. Vyhrál Babiš. Bez práce i lidovec Svoboda

23:14 Výbuch ČSSD! Generál Blaško zvolen. Saša Vondra také. Štětina končí. Vyhrál Babiš. Bez práce i lidovec Svoboda

Volební účast 28,72 procenta. Tato účast přinesla vítězství hnutí ANO Andreje Babiše, které získalo …