Taxikáři chtějí jednat, odvolali středeční protest v Praze

14.11.2017 19:33

Sdružení českých taxikářů odvolalo chystaný středeční protest v Praze proti službám typu Uber. Požaduje ale okamžité jednání na magistrátu, a to za účasti policie i médií. ČTK to dnes sdělil zástupce sdružení Petr Polišenský. Kontroly, které provádějí úředníci společně se strážníky, podle sdružení víc postihují běžné taxikáře než řidiče objednávané přes internetové aplikace. Magistrát označil postup taxikářů za vítězství zdravého rozumu.

Taxikáři chtějí jednat, odvolali středeční protest v Praze

K upuštění od protestu vyzvala taxikáře pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dopisem v pondělí. Taxikáři se nakonec rozhodli vyhovět, ale žádají od magistrátu jasný metodický pokyn pro kontroly taxislužeb a chtějí být informováni o jejich výsledcích. „V případě, že kontroly nelegálních řidičů budou probíhat ve stejném duchu jako doposud, budeme nuceni v protestech pokračovat,“ uvedlo sdružení v prohlášení, které zveřejnilo i na svém Facebooku. Do konce roku bude držet takzvanou protestní pohotovost.

„Předpokládáme, že se budete snažit vyjít vstříc také nám, a žádáme Vás proto, abyste svolala okamžité jednání na půdě MHMP se všemi dotčenými stranami,“ napsali taxikáři Krnáčové. Jednání na magistrátu by se podle nich měli zúčastnit zástupci jejich sdružení, taxidispečinky, občanské sdružení Asociace koncesionářů v taxislužbě, městská a státní policie a také média.

„Nátlak a braní si Pražanů za rukojmí nemůže nic vyřešit, řešení může přinést pouze debata. Magistrát dělá maximum, co mu ukládá zákon,“ sdělil ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman. Podle něj město v minulosti jednalo s ministerstvy i se zástupci klasické a alternativní taxislužby. „Jakmile budou nově obsazena dotčená ministerstva, uspořádáme pracovní setkání, na které pozveme ministry, odpovědné úředníky i dispečinky a zástupce digitálních platforem. Cílem setkání bude najít takové řešení, které nebude diskriminační pro žádnou ze zainteresovaných skupin,“ dodal.

Krnáčová ve svém pondělním dopise uvedla, že stejně jako říjnová blokáda Letiště Václava Havla by také chystaný protest poškodil nejen obyvatele a návštěvníky hlavního města, ale především samotné taxikáře včetně těch, kteří se k akci nepřipojí. Primátorka poukázala na to, že od 4. října platí novela silničního zákona, která umožňuje tvrdší postihy vůči nepoctivým řidičům taxi. Z téměř 1 200 říjnových kontrol, které provedli úředníci společně se strážníky, se tak zhruba 200 týkalo Uberu.

Těmito čísly ale argumentuje i Sdružení českých taxikářů. Pokud se budou kontroly jako dosud víc zaměřovat na běžné taxikáře než na řidiče objednávané přes internetové aplikace, jejichž prohřešky navíc městská policie řeší domluvou, jsou podle sdružení taxikáři nuceni ve svých protestech pokračovat. Sdružení také kritizovalo možnost, o které mluvil náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD), že by běžné taxametry mohly nahradit virtuální, kontrolovatelné přes mobilní aplikace.

Před zvažovaným protestem varovalo také Sdružení pražských provozovatelů taxislužby. „Vyzýváme kolegy z SČT z.s. (Sdružení českých taxikářů), aby se přestali vlamovat od otevřených dveří,“ uvedlo v prohlášení. Sdružení českých taxikářů by prý mělo využít nabídky k diskusi. Názor na služby typu Uber ale obě sdružení sdílejí a od magistrátu požadují řešení situace.

Taxikářům vadí zejména to, že za Uber a podobné služby jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby ani taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Řidiči jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci ve vlastním autě. Partnerských řidičů je v Praze podle firmy zhruba 2 000.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…